İnstagram QR Kod Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

0
1245

İnstagram gün geçtikçe platforma yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Dünya da en çok tercih edilen sosyal medya platformunda sürekli olarak yeni özellikler geliyor. Bu özelliklerden bir tanesi de Instagram QR Code (Kod) oldu.

Aslında bakılırsa Snapchat uygulamasında buna benzer bir özellik daha önceden yapılmıştı. Bilindiği gibi aslında İnstagram’daki hikayeler kısmı da Snapchat’den kopyalanmış bir bölüm. İsterseniz artık ‘qr kod‘ın ne işe yaradığına göz atalım:

İnstagram QR Kod Nedir ?

QR Kod, İnstagram’a son zamanlarda dahil edilmiş özelliklerden bir tanesi. En başta ne olduğunu algılamak zor olsa da, temel olarak kullanıcım amacı arkadaşlarınızı İnstagram’da aramak yerine, karekod kameranıza okutarak profiline gidiyorsunuz.

Yani bir bakıma karekod tarama işlemine benziyor. Örneğin, ben kendi profilim için karekod oluşturmuş olayım ve bir ortamda arkadaşım ile yan yana gelelim. Arkadaşımla İnstagram’da takipleşmek istiyoruz. Arkadaşım, İnstagram uygulamasından benim qr kodumu taratarak profilime direkt olarak ulaşabilir yada anında takip edebilir.

İnstagram bu özelliği sayesinde, kullanıcı etkileşimlerinin artmasını hedefliyor. Bununla beraber İnstagram yeni iletişim yöntemlerine de önem veriyor. İnstagram’ın ‘qr kod’ özelliği çok tutulacak gibi görünüyor. Ayrıca bu özellikten sonra yeni özellikler de bekleniyor.

İnstagram QR Code Nasıl Kullanılır ?

Telefonda Instagran QR Kod Oluşturma

İnstagram karekod sadece mobil uygulamadan yapabilirsiniz. Zaten qr kod taratmak için de mobil uygulamaya ihtiyacınız olacak. Öncelikle hesabınıza giriş yaptıktan sonra profilinize girmelisiniz.

İnstagram hesap gizleme

Profilinize giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan üç çizgi simgesine dokunun. Dokunduğunuz anda sağ taraftan yeni bir kayan menü açılacaktır. Bu menüden en başta bulunan ‘QR Kod’ sekmesine dokunun.

İnstagram hesap gizlemeinstagram ad etiketi nedir

Yeni açılan sayfa da qr kodunuz karşınıza çıkacaktır. Aşağıdaki fotoğrafa bakarak qr kodunuzu nasıl özelleştirebileceğinizi ve kullanacağınızı detaylı şekilde görebilirsiniz.

instagram ad etiketi nedir

  1. ‘RENK’ seçeneğine dokunarak arka planınızı değiştirebilrsiniz hatta selfienizi bile koyabilirsiniz. Ayrıca karekod üzerine (veya ekranın boş bir yerine) dokunduğunuz zaman arka plan şekli değişecektir
  2. Paylaş simgesine dokunarak arkadaşlarınızla karekod paylaşabilirsiniz veya başka bir sosyal medya platformunda ‘karekod’ yayınlayabilirsiniz.
  3. ‘Karekod tara’ butonuyla başka birisinin karekod tarayabilirsiniz.
  4. Karekodun ta kendisi.
  5. Buradan çıkış yapabilirsiniz.

Herhangi bir qr kod tarattığınız zaman karşınıza şu ekran gelecektir.

instagram ad etiketi nedir

Karekod diğer sosyal medya platformlarınızda paylaşmanız size daha fazla kişinin ulaşmasına yardımcı olacaktır. QR Code, İnstagram’ın en son getirdiği özelliklerden bir tanesidir ancak İnstagram yüksek ihtimalle bununla kalmayıp daha yeni özellikler de getirecektir.

Bilgisayarda Instagram QR Kod Oluşturma

Instagram web sitesine girdikten sonra profilinize giriş yapın. Profilinizde takipçiler bilgisinin sağ üstünde ‘ayarlar’ simgesi göreceksiniz, tıklayınız.

Karşınıza çıkan ekranda QR Kodu’na tıklayın ve QR kod sayfasına yönlendirilin.

Bu sayfada arzu ettiğiniz biçimde qr kod kişiselleştirebilirsiniz. 5 adet opsiyona sahipsiniz. Tercihinizi yaptıktan sonra QR kodunu indir butonuna basınız. Size kare boyutta indirebileceğiniz qr kod sunulacaktır. Ayrıca ekran görüntüsünü de alıp paylaşabilirsiniz.

Böylelikle işletme ya da şahıs hesapları daha çok takipçi kazanmaya başlayabilir.

Instagram Qr Kod Kişiselleştirme Nasıl Yapılıyor?

Yukarıda anlattığımız yolu izleyerek oluşturduğunu qr kodunuzun rengini değiştirebilirsiniz, emoji eklemeleri yapabilirsiniz. QR kod arka planınızda eklediğiniz emojileri konumlandırabilirsiniz.

Arka plan rengini skaladan istediğiniz renk olarak seçebilirsiniz. Ardından kişiselleştirilmiş qr kodunuzu çevrenizdekilerle paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Profili paylaş diyerek qr kodunuzu paylaşabilir veya direkt bağlantıyı kopyalayabilirsiniz.

Üstte yazan ifade simgesi yazısına bastığınızda tekrar selfie qr kod sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bir diğer opsiyon olarak selfie qr code. Eğer isterseniz farklı gözlük, bıyık efektleri ile kendi yüzünüzü kullanarak kişiselleştirilmiş qr kodunuzu oluşturabilirsiniz. Ekrana bastıkça selfiede kullanılan gözlük, bıyık gibi efektler değişecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here