İnstagram Ad Etiketi Ne İşe Yarar ? – Nasıl Kullanılır ?

0
781

İnstagram gün geçtikçe platforma yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Dünya da en çok tercih edilen sosyal medya platformunda sürekli olarak yeni özellikler geliyor. Bu özelliklerden bir tanesi de ad etiketi oldu.

Aslında bakılırsa Snapchat uygulamasında buna benzer bir özellik daha önceden yapılmıştı. Bilindiği gibi aslında İnstagram’daki hikayeler kısmı da Snapchat’den kopyalanmış bir bölüm. İsterseniz artık ‘ad etiketi‘nin ne işe yaradığına göz atalım:

İnstagram Ad Etiketi Nedir ?

Ad etiketi, İnstagram’a son zamanlarda dahil edilmiş özelliklerden bir tanesi. En başta ne olduğunu algılamak zor olsa da, temel olarak kullanıcım amacı arkadaşlarınızı İnstagram’da aramak yerine, ad etiketini kameranıza okutarak profiline gidiyorsunuz.

Yani bir bakıma karekod tarama işlemine benziyor. Örneğin, ben kendi profilim için ad etiketi oluşturmuş olayım ve bir ortamda arkadaşım ile yan yana gelelim. Arkadaşımla İnstagram’da takipleşmek istiyoruz. Arkadaşım, İnstagram uygulamasından benim ad etiketimi taratarak profilime direkt olarak ulaşabilir yada anında takip edebilir.

İnstagram bu özelliği sayesinde, kullanıcı etkileşimlerinin artmasını hedefliyor. Bununla beraber İnstagram yeni iletişim yöntemlerine de önem veriyor. İnstagram’ın ‘ad etiketi‘ özelliği çok tutulacak gibi görünüyor. Ayrıca bu özellikten sonra yeni özellikler de bekleniyor.

İnstagram Ad Etiketi Nasıl Kullanılır ?

İnstagram ad etiketini sadece mobil uygulamadan yapabilirsiniz. Zaten ad etiketi taratmak için de mobil uygulamaya ihtiyacınız olacak. Öncelikle hesabınıza giriş yaptıktan sonra profilinize girmelisiniz.

İnstagram hesap gizleme

Profilinize giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan üç çizgi simgesine dokunun. Dokunduğunuz anda sağ taraftan yeni bir kayan menü açılacaktır. Bu menüden en başta bulunan ‘Ad Etiketi’ sekmesine dokunun.

İnstagram hesap gizlemeinstagram ad etiketi nedir

Yeni açılan sayfa da ad etiketiniz karşınıza çıkacaktır. Aşağıdaki fotoğrafa bakarak ad etiketinizi nasıl özelleştirebileceğinizi ve kullanacağınızı detaylı şekilde görebilirsiniz.

instagram ad etiketi nedir

  1. ‘RENK’ seçeneğine dokunarak arka planınızı değiştirebilrsiniz hatta selfienizi bile koyabilirsiniz. Ayrıca ad etiketinizin üzerine (veya ekranın boş bir yerine) dokunduğunuz zaman arka plan şekli değişecektir
  2. Paylaş simgesine dokunarak arkadaşlarınızla ad etiketinizi paylaşabilirsiniz veya başka bir sosyal medya platformunda ‘ad etiketinizi’ yayınlayabilirsiniz.
  3. ‘Ad etiketi tara’ butonuyla başka birisinin ad etiketini tarayabilirsiniz.
  4. Ad etiketinizin ta kendisi.
  5. Buradan çıkış yapabilirsiniz.

Herhangi bir ad etiketi tarattığınız zaman karşınıza şu ekran gelecektir.

instagram ad etiketi nedir

Ad etiketinizi diğer sosyal medya platformlarınızda paylaşmanız size daha fazla kişinin ulaşmasına yardımcı olacaktır. Ad etiketi, İnstagram’ın en son getirdiği özelliklerden bir tanesidir ancak İnstagram yüksek ihtimalle bununla kalmayıp daha yeni özellikler de getirecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here