İnstagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir? Videolu

0
1022

İnstagram yüz milyonlarca kullanıcıya sahip bir sosyal medya platformu haline geldi. Her geçen gün daha fazla takipçiye hitap etmeyi başarmış durumda. Muhakkak yakın çevrenizde hemen hemen herkes bir İnstagram hesabına sahiptir.

Genel olarak her ne kadar genç kesime hitap eden bir platform gibi dursa da her yaştan kullanıcı bulmak mümkündür. Dünyanın her yerindeki insanlarla iletişime geçmek ve paylaşımda bulunmak oldukça kolaydır.

Bilindiği gibi İnstagramda her kullanıcın bir profili vardır ve her profilin takipçileri ve takip ettikleri bulunur. Örneğin bir arkadaşınızı veya ünlü bir kişiyi takip etmek istediğiniz zaman ilk yapmanız gereken şey arama bölümünden takip etmek istediğiniz kişiyi aramaktır.

instagram takip engeli nasıl kaldırılır

İnstagramdaki arama bölümünden herhangi bir arama yaptığınız zaman bu aramalar kaydedilmektedir. Daha sonra arama kısmına girdiğinizde daha önceden aradığınız kişilerle karşılaşmanız mümkündür.

Hatta bu bölümde sık arama yaptığınız kişiler daha yukarılarda sıralanmaktadır. İnstagram sizin ilginize göre aramaları sıralayabilmektedir. Dolayısıyla ilginizi çeken aramalar üst sıralarda bulunacaktır.

İnstagramdaki arama kutucuğu sadece bir kişiyi aramak için kullanılmamaktadır. Örneğin takip ettiğiniz birisinin profile gitmek için arama kutusunu kullanabilirsiniz. İstediğiniz profilin kullanıcı adını buraya yazdığınız zaman ilk sıralarda bu hesapla karşılacaksınız. Böylece çok kısa sürede istediğiniz profili ziyaret edebileceksiniz.

Ayrıca arama kutusunu kullanarak herhangi bir instagram sayfasını veya ünlü bir kişiyi de bulmanız mümkündür. Kısaca instagram bünyesindeki tüm hesaplara buradan ulaşabilirsiniz. Ancak bir hesap sizi engellediyse o hesabı arama bölümünden bulamazsınız. Aynı şekilde bir kişi hesabını dondurduysa veya sildiyse o kişiyi arama bölümünde bulamazsınız.

Arama bölümünün ne işe yaradığından ve geçmiş aramaların kaydolduğundan yukarıda detaylı bir şekilde bahsettik. Peki instagramda arama geçmişi nasıl silinir?

İnstagramda Arama Geçmişi Nasıl Silinir? Video Anlatım

Aslında bu işlem oldukça kolaydır ancak bazen karışık gelebilir. İlk olarak bir akıllı telefonunuzun olması ve akıllı telefonunuzun içerisinde instagram uygulamasının yüklü olması gerekiyor.

Ardından hesap bilgilerinizi giriş yapıp profilinize gitmelisiniz. Burada sağ üst köşede bulunan ‘üç çizgiye‘ dokunmalısınız ve açılan menüden ayarlar kısmını seçmelisiniz.

Burada hesap menüsü başlığı altında ‘arama geçmişi‘ seçeneği olacaktır. Buraya dokunun.

Karşınızda aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Burada ‘arama geçmişini sil’ butonnuna tıklayıp ’emin misin?’ sorusuna ‘evet, eminim‘ cevabını verdikten sonra tüm arama geçmişiniz temizlenecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here