İnstagram DM Video İndirilebilir Mi?

0
1322

Bilindiği gibi İnstagram son zamanların en popüler sosyal medya platformu haline gelmiş durumda. Her gün milyonlarca fotoğraf ve video paylaşılıyor. Bununla beraber İnstagram’da özel mesajlaşma (DM) bölümü de bulunuyor. Bu bölümden İnstagram kullanıcıları birbirlerine fotoğraf, video ve ses gibi dosyalar gönderebiliyor. 

İnstagram’ın DM özelliği de çok sık kullanılıyor. Tanıdğınız, tanımadığınız herkese İnstagram DM’den mesaj atma imkanınız oluyor. Peki birisi size DM’den video gönderdiği zaman bu videoyu kaydedetmek istediniz, böyle bir şey mümkün mü? Bu sorunun cevabı; evet. Ancak hemen heyecanlanmayın çünkü bu oldukça zor bir yöntemdir. Ayrıca sadece Android cihazlarda geçerli olan bir çözümdür.

İnstagram DM’den Video Nasıl İndirilir?

Birisi size bir video gönderdiği zaman bunu indirmek isterseniz normal şartlarda pek mümkün olmayacaktır. Peki biz nasıl yapacağız? İnstagram’da video gibi veriler telefonunuzun önbelleğinde tutulmaktadır. Böylece daha önceden izlediğiniz bir video daha hızlı yüklenecektir ve aynı zamanda daha önceden indirilmiş olduğu için internetinizi de harcamayacaktır.

Bizim yapacağımız işlem sayesinde İnstagram’ın önbellek dosyalarına ulaşacağız. İnstagram’ın önbellek verileri sizin telefonunuzun hafızasında bulunmaktadır. Dolayısıyla bunlara ulaşmak oldukça kolay olacaktır.

Öncelikle telefonunuzda bir adet dosya yönetici bulunması gerekiyor. Yüksek ihtimalle telefonunuzda bir dosya yöneticisi bulunuyordur. Ancak bir dosya yöneticisi bulunmuyorsa, Google Play Store üzerinden herhangi bir tanesini indirebilirsiniz. Benim kullanacağım dosya yöneticisi ‘File Manager’ olacaktır. Bu uygulamaya bu linkten ulaşabilirsiniz yada Google Play Store’a ‘mi dosya yöneticisi’ yazıp arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Bu uygulamayı yükledikten sonra ilk yapmanız gereken uygulamayı açıp sağ üstte bulunan dosya simgesine tıklamanız.

instagram dm video indirme

Bu dosyaların arasından ‘Android’ isimli dosyayı bularak içerisine girmelisiniz. Ardından ‘data’ klasörüne girip buradan ‘com.instagram.android’ isimli klasörü bulmalısınız.

instagram dm video indirme instagram dm video indirme instagram dm video indirme

Buraya kadar geldikten sonra ‘cache’ klasörüne girip ‘ExoPlayerCacheDir’ isimli klasöre girip ‘videocache’ klasörüne ulaşmalısınız.

instagram dm video indirme

Bu klasöre girdikten sonra karşınıza bir sürü değişik dosya çıkacaktır. Bu dosyalar sizin daha önce izlediğiniz videoların ön bellekteki halidir. Buradan sizin aradığınız videoyu bulmanız gerekecek. Bu yüzden İnstagram’ı düzenli olarak kaldırıp tekrar yüklemek size bir sonraki video bulma işleminde kolaylık sağlayacaktır.

Bu klasöre geldikten sonra tahmini olarak seçtiğiniz dosyanın üzerine basılı tutarak daha fazla seçeneğine dokunuyoruz.

instagram dm video indirme

Açılan menüden ‘Yeniden adlandır‘ butonuna tıklıyoruz. Daha sonra dosyanın isminin sonuna ‘.mp4’ yazıp kaydediyoruz. Eğer isim çok uzun uyarısı verirse .mp4 kısmından önceki yerlerin birazını siliyoruz. Daha sonra dosyayı bu şekilde kaydediyoruz. Burada karşınıza bir uyarı gelirse tamam diyerek onaylamanız gerekiyor.

instagram dm video indirme

Daha sonra adını değiştirdiğiniz dosyanız video oynatıcınız ile açılabilir hale gelecektir. Burada önemli olan dosyanızı çabuk olarak bulmanızdır. Ufak bir ipucu olarak sol üst köşede bulunan ‘üç çizgi’ simgesine tıklayarak açılan menüden ‘sırala’ seçeneğine tıklayıp, ‘Değiştirilme zamanı’ seçeneğini seçerseniz dosyanız en yeniden eskiye doğru sıralanır ve tarihe göre bulmanız bir nebze daha kolaylaşacaktır.

instagram dm video indirme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here