İnstagram Hesabı Nasıl Gizlenir ?

1
908

Tüm dünyanın kullandığı İnstagram platformunda sürekli olarak paylaşımlarda bulunuyoruz. Bu paylaşımlarımız dünyadaki tüm İnstagram kullanıcıları hatta tüm internet kullanıcıları tarafından görüntülenebiliyor. İnstagram hesabımızı ilk açtığımız zaman hesabımız ‘herkese görülebilir‘ şekilde açılıyor ancak bu ayarı değiştirip hesap gizlememiz mümkün. Hesabınız gizli olduğu zaman paylaşımlarınızı sadece sizi takip edenler görebiliyor.

Bu konu hakkında sizler için hazırladığımız ‘İnstagram Hesabı Nasıl Gizlenir ?’ isimli kılavuzu adım adım takip ederseniz çok kolay bir şekilde profilinizi gizleyebilirsiniz.

Bilgisayardan İnstagram Hesabı Nasıl Gizlenir ?

Bir bilgisayarla veya akıllı telefonunuzun internet tarayıcısını kullanarak hesap gizleme işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlk yapmanız gereken İnstagram’ın resmi web sitesine gidip, kullanıcı bilgilerinizi doğru bir şekilde girerek giriş yapmanız olacak.

İnstagram hesap gizleme

Giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra, sağ üst taraftaki simgeden kendi profilinizin sayfasına girmeniz gerekiyor. Karşınızdaki ekran aşağıdaki fotoğraftaki gibi olmalıdır.

İnstagram hesap gizleme

Bu sayfada yukarıdaki fotoğrafta olduğu işaretli olan, ‘Profili Düzenle’ yazısının yanındaki çark simgesine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir liste karşınıza çıkacak. Bu listeden fotoğrafta da işaretli olan, ‘Gizlilik ve Güvenlik’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

İnstagram hesap gizleme

Açılan sayfada, eğer hesabınız gizli değilse en başta bulunan ‘Gizli Hesap‘ kutucuğunda herhangi bir işaret olmayacaktır. Hesabınızı gizlemek istiyorsanız, bu kutucuğun içine tıklamanız gerekiyor. Kutucuğun içine tıkladıysanız ve tik işaretini gördüyseniz işlem tamamlanmış demektir, bunun haricinde herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.

İnstagram hesap gizleme

Eğer her şeyi doğru bir şekilde gerçekleştirdiyseniz, ‘Gizli Hesap‘ bölümü aşağıdaki gibi görünmelidir.

İnstagram hesap gizleme

Uygulamadan İnstagram Hesabı Nasıl Gizlenir ?

Android veya iOS için hesabınızı gizlemek istiyorsanız, İnstagram uygulamasını açıp daha sonra ilk olarak hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor.

İnstagram'a nasıl giriş yapılır ?
İnstagram mobil uygulama giriş ekranı

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra en sağ alt köşedeki butondan kendi profilinize giriş yapmalısınız.

İnstagram hesap gizleme

Profilinize girdikten sonra en sağ üst köşede görünen üç çizgiye tıkladıktan sonra sağ tarafta açılan menünün en altında bulunan ayarlar sekmesine dokunmanız gerekiyor.

İnstagram hesap gizleme

İnstagram hesap gizleme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayarlar kısmındaki seçeneklerin arasında aşağıdaki fotoğraftaki gibi ‘Gizli Hesap‘ sekmesi olacak. Bu sekmeye tıkladığınız zaman karşınıza bir bildirim ekranı gelecek, bu ekranda tamam butonuna dokunarak, hesabınızı gizleyebilirsiniz.

İnstagram hesap gizleme   İnstagram hesap gizleme

Hesap gizleme işlemi bu kadar, toplamda bir dakika bile sürmeyecek bir işlem. Unutmamanız gereken nokta, hesabınızı gizlemezseniz paylaşımlarınızı herkes görebilir. Ancak hesabınız gizli olursa, sizi takip edenler haricinde kimse fotoğraflarınızı ve videolarınızı göremeyecektir. 

Eğer profiliniz gizliyse ve sizi takip etmeyen bir kişi profilinize girdiyse, sadece profil fotoğrafınızın küçük halini görebilir. Sizi takip etmek isteyen bir kişi ‘takip et‘ butonuna bastıktan sonra hemen takip edemez, öncelikle size bildirim gelir ve takip isteğini onaylamanız gerekir. Böylece hesabınızı takip edenleri seçmeniz de mümkün olacaktır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here