İnstagram Hikaye Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır?

0
2507

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulaması olan İnstagram’da çeşitli özellikler bulunuyor. Kullanıcılar İnstagramı kendi kararlarına göre kullanabiliyor. Böylece kullanıcı dostu bir hale gelmiş oluyor.

İnstagram’da her gün milyonlarca kişi paylaşımda bulunuyor. Yapılan paylaşımlar resim, video olabileceği gibi aynı zamanda hikaye de olabiliyor. Hikaye olarak paylaşılanlar 24 saat içerisinde kendisini yok ediyor ancak siz isterseniz hikayenizi profilinize sabitleyebiliyorsunuz.

İnstagram hikaye çözünürlüğü nedir? 

Bilgisayarınızda veya telefonunuzda bulunan resim dosyalarının boyutları farklılık gösterebilir. Çözünürlüğün farklı olmasına sebep olan bir çok neden vardır.

İnstagramda paylaşılan hikayelerin, çözünürlükleri İnstagrama uyuyor olması gerekiyor. Eğer uygun çözünürlükte bir hikaye paylaşmasanız hikayenizin bir kısmı görünmeyecektir veya resim dosyası daha küçük olduğu için otomatik olarak yakınlaştırılacaktır. Aynı şekilde videolar için de geçerli olan bir durumdur.

Çoğu kullanıcı hikaye bölümünde bu konuda sorun yaşıyor. İnstagramda paylaşılan hikayelerin ölçüsünü bilmek bu sorunu kökten çözüyor. Böylece paylaşılan fotoğraf veya video ekranda sorunsuz bir şekilde görülüyor.

İnstagramda olması gereken hikaye çözünürlüğü nedir?

instagram takip engeli nasıl kaldırılır

Hikaye bölümünde paylaşılan gönderilerin çözünürlüğünün 9:16 oranında olması gerekmektedir. Eğer bu çözünürlüğe uymayan bir gönderi paylaşırsanız o zaman yukarıdaki problemlerden bir tanesini yaşamanız muhtemeldir. Bunun sonucunda anlaşılmaz hikayeler ortaya çıkabilir.

Bu sorunun tam anlamıyla önüne geçmek için 9:16 oranında fotoğraf veya video çekmeniz gerekmektedir. Bu ayarı kameranızın ayarlarından değiştirmeniz mümkündür.

Bu çözünürlüğün tam olarak karşılığı genişlik olarak 1080 px, yükseklik olarak 1920 px olmasını gerekir. Bu çözünürlükteki bu fotoğraf hikayeler kısmında tam olarak sex hikayeleri görülecektir. Eğer telefonunuzu dikey konumdayken fotoğraf çektiyseniz, hikayelerde paylaşırken herhangi bir kırpma işlemine gerek kalmayacaktır.

Paylaşacağınız gönderiyi yatay pozisyonda çektiyseniz bir takım işlemler yapmanız gerekecektir. Aksi paylaşacağınız gönderi ekrana sığmayacaktır ve çirkin bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Tüm bunlar video paylaşımları içinde geçerlidir. Dolayısıyla videolarında 16:9 oranında bir çözünürlüğe sahip olması gerekir. Bu oranda bir video paylaştığınız zaman ekranda tam olarak görünecektir.

İnstagram hikayeler içi fotoğraf veya video boyutu ayarlama

Eğer hikayenizde paylaşmak istediğiniz gönderi 9:16 boyutunda değilse bunu düzenlemeniz gerekir. Düzenlemek için bilgisayarda herhangi bir resim düzenleme programı kullanarak bu işi halledebilirsiniz ancak genelde İnstagram kullanıcıları bu işlemi telefondan yapmayı tercih etmektedir.

Paylaşılacak olan gönderinin hikayelere uygun olmasını sağlamak için aracı programlara ihtiyacımız olacaktır. Bunun için Google Play Store’a veya App Store’a girerek ‘NoCrop‘ araması yapmalısınız, daha sonra karşınıza çıkan herhangi bir uygulamayı indirerek kısa sürede fotoğrafınızı düzenleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here