İnstagram Hikayelerde Mesaj Özelliği Nasıl Ayarlanır?

0
1105

İnstagram’a her gün milyonlarca kişi giriş yapıyor. Bu kullanıcılar gün içerisinde gönderiler paylaşıyor. Gönderilen bu fotoğraf ve videolara da beğeni ve yorumlar geliyor. Böylece platformda bu döngü sağlanmış oluyor.

Instagram’da durum böyle olunca yeni özellikler ekleniyor. Her geçen gün Instagram ekibi kendi platformunu geliştirmek için çabalıyor. 2012 senesinde Facebook tarafından satın alınan Instagram, bilindiği gibi çok sade platform olarak görev yapıyordu. Instagram’da sadece gönderi paylaşımı yapılıyordu. yüklenen videoların uzunluğu ise 15 saniyeden daha uzun olamıyordu.

Yapılan güncellemelerden sonra platformda yeni özellikler eklendi. Video uzunluğu 1 dakikaya kadar çıkartıldı. Daha sonradan video paylaşımına tamamen çözüm bulmak adına IG TV platformunu çıkarttı. Bu platform üzerinden sadece video paylaşımı yapılıyor ve herkesin ayrı bir video kanalı oluyor. Yüklenen videoların uzunluğu 10 dakikaya kadar (onaylı hesaplar için 60 dakikaya kadar) çıkartılabiliyor.

Instagram’a sonradan eklenen özelliklerden bir tanesi de hikayeler kısmı oldu. Bilindiği gibi Instagram Hikayeler kısmını Snapchat’ten kopyalamıştı. Hatta en başta Instagram ekibi Snapchat’i satın almak istemişti ancak Snapchat ekibi bu teklifi reddetmişti.

Instagram’ın hikaye kısmından mesaj gönderme özelliği de bulunuyor. İzlediğiniz bir hikayeye cevap verme şansınız bulunuyor. Ancak hikayeniz üzerinden direkt mesaj almak istemiyorsanız bu özelliği kişiselleştirebiliyorsunuz. Böylece istemediğiniz kişilerden mesaj almamış oluyorsunuz. Peki, Instagram hikayeler’de mesaj özelliği nasıl ayarlanır. Bunun için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Instagram Hikayeler’de Mesajlar Nasıl Engellenir?

İnstagram’dan hikayeler kısmında izlediğiniz hikayelere mesaj gönderebiliyorsunuz. Aynı şekilde başkaları sizin hikayelerinize mesaj atabilmektedir. Bunun için hikaye kontrollerinizi düzenlemeniz gerekmektedir.

İlk yapmanız gereken akıllı telefonunuzdan Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra profilinize gitmeniz gerekiyor. Buradan sağ üst tarafta bulunan seçenekler kısmına dokunmanız gerekiyor. Daha sonra açılan menüden ayarlar kısmına dokunmalısınız.

İnstagram hesap gizleme İnstagram hesap gizleme

Ayarlara giriş yaptıktan sonra Gizlilik ve Güvenlik sekmesi altında bulunan ‘Hikaye Kontrolleri’ kısmına dokunmalısınız.

Açılan bu menüden ‘Mesaj Yanıtlarına İzin Ver’ adında sekme olması gerekiyor. Buradan karşınıza üç seçenek gelecektir. Bunlar; Takipçilerin, Takip Ettiğin Takipçilerin ve Kapat olarak görülmektedir.

  • Takipçilerin; seçeneğine dokunursanız tüm takipçileriniz hikayenize cevap verebilecektir.
  • Takip ettiğin takipçilerin; seçeneğine dokunursanız karşılıklı takipleştiğiniz kişiler size mesaj gönderebilir.
  • Kapat; seçeneğine dokunursanız hikayenize kimse cevap veremeyecektir.

Yukarıdaki seçeneklerden istediğinizi seçerek mesaj ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here