Instagram Hikayelerde Uzun Video Nasıl Paylaşılır?

0
693

Instagram’ın her geçen gün kullanıcı sayısı artıyor. Son yapılan açıklamalara göre Instagmram’da 1 milyardan daha fazla kullanıcı sayısı bulunuyor. Bunun en temel sebebi ise Instagram’ın sürekli olarak kendini yenilemesi oluyor. Platformda yapılan güncellemelerle beraber hem mevcut kullanıcıların Instagram kullanmaya devam etmesi hem de yeni kullanıcıların kaydolması sağlanıyor.

Instagram’ın ilk zamanları oldukça sade bir yapıya sahipti. O zamanlarda popülerliği kazanmasının en büyük nedeni filtreler oldu. Instagram filtreleri çoğu kullanıcı tarafından çok sevildi ve böylece kullanıcı sayısı artmaya başladı.

Tüm bunların ardından 2012 senesinde Facebook grubu tarafından satın alınan sosyal medya platformu çok hızlı bir şekilde büyümeye devam etti. Instagram’a eklenen özellikler sayesinde kullanıcı sayısı arttı.

Bu özelliklerin en başında hikayeler bölümü geliyor. Instagram’da hikayeler oldukça popüler oldu ve çoğu kullanıcı gönderi paylaşımından daha çok hikaye paylaşmaya başladı.

Bilindiği üzere hikayeler bölümünde video ve fotoğraf paylaşımı yapılabiliyor. Instagram’da hikayeler bölümünün belirli süre kısıtlamaları bulunuyor. Örneğin videolar 15 saniyeden fazla olamazken fotoğraflar 6 saniye kadar yayınlanıyor.

Instagram Hikayelerde Uzun Video Paylaşmak

Instagram’da videoların süre olarak 15 saniyeden daha uzun olamadığını belirttik. Ancak uzun bir videonuzu 10’ar veya 15’er saniyeye bölerek art arda paylaşırsanız kısmen hikayelerdeki video kısıtlamasının önüne geçmiş olacaksınız.

Instagram Hikayelerde Uzun Video Nasıl Paylaşılır?

Instagram hikayelerde uzun video paylaşmak için videoları bölmeniz gerektiğini belirttik. Bunun için InShot uygulamasını kullanacağız. Telefonunuzun uygulama marketini kullanarak InShot uygulamasını telefonunuza yükleyebilirsiniz.

InShot uygulamasını yükledikten sonra uygulamayı açın. Karşınıza çıkan ekranda ‘video’ bölümüne dokunun(galeriye erişim izni isterse onaylayın).

instagramda hikayelerde uzun video paylaşmak

Açılan sayfadan kesmek istediğiniz videoyu seçin ve makas sembolüne tıklayın.

instagramda hikayelerde uzun video paylaşmak

Videonuzu seçtikten sonra aşağıdaki bölümden videonuzu parçalamak istediğiniz süre kadar kesebilirsiniz. Unutmayın ki kestiğiniz videonun 15 saniyeyi aşmaması gerekiyor. İstediğiniz süreyi ayarladıktan sonra sağ taraftan tik işaretine dokunun.

instagramda hikayelerde uzun video paylaşmak

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra videoyu düzenleme ekranı gelecektir. Buradan videonuza arka plan, efekt, müzik, çıkartma gibi seçenekler ekleyebilirsiniz. Videonuzu düzenledikten sonra sağ üst taraftan kaydet butonuna dokunduktan sonra videonuzun hangi kalitede kaydedilmesini istediğinizi soracaktır. Buradan istediğiniz kaliteyi seçebilirsiniz.

instagramda hikayelerde uzun video paylaşmak

Tüm bu işlemlerden sonra videonuz dönüştürülüp galerinize kaydolacaktır. Bu işlemlerden sonra videonuzun geri kalanını da parçalara bölerek galerinize kaydetmeniz gerekmektedir. Tüm parçaları böldükten sonra hikayenize sırasıyla paylaşmanız gerekmektedir. Ancak video paylaşma sırasına sondan başa doğru paylaşmanız gerektiğini de unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here