Instagram Hikayelere Geri Sayım Aracı Nasıl Eklenir?

0
409

Instagram dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi haline geldi. Son yapılan açıklamalara göre Instagram’daki kullanıcı sayısı milyarlara ulaştı. Bunun üzerine Instagram’da yeni özellikler yer almaya başladı.

Instagram’ın ilk zamanlarını göz önünde bulunduracak olursak oldukça sade bir yapıya sahipti. Yine de o zamanlara göre azımsanmayacak bir kullanıcı sayısına sahipti. Bunun en temel sebebi ise o zamanlarda Instagram’da yer alan filtreler oldu ve bu filtreler kullanıcılar tarafından çok sevildi.

Instagram’ın bu kadar popüler olmasının altında yatan sebep ise 2012 senesinde Facebook grubu tarafından satın alınması oldu. Instagram satıldıktan sonra pek çok yeni özellik yer aldı. Bunların en başında gelenler ise hikayeler, canlı yayın ve albüm özelliği oldu.

Bu özellikler arasında en popüler olanı ise hikaye özelliği oldu. Instagram hikayeler bölümü kullanıcılar tarafından çok sevildi. hatta bir çok kullanıcı gönderi paylaşımından daha çok hikaye paylaşımı yapmaya başladı.

Bunun üzerine Instagram ekibi hikayeler bölümünü geliştirmeye başladı. En başta maske, filtre gibi özelikler bulunurken daha sonradan anket, soru sorma, test, GIF gibi özelliklere de yer verildi.

Instagram Hikayelere Geri Sayım Ekleme Nedir?

Instagram hikayelerine sonradan eklenen bir özellikte geri sayım özelliği oldu. Bu özellikle beraber hikayelerde geri sayım yapan sayaçlar eklenebildi. Bu sayaçlar sayesinde özel bir gün için veya beklediğiniz bir an için geri sayım aracını paylaşabilirsiniz.

Instagram Hikayelere Geri Sayım Aracı Nasıl Eklenir?

Instagram’da geri sayım aracı eklemek için ilk olarak Instagram’a giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonradan Instagram’da normalde hikaye paylaşır gibi hikaye düzenleme ekranına giriş yapmanız gerekiyor. Buradan kameranızla çektiğiniz veya galerinizden seçtiğiniz bir fotoğrafı/videoyu eklemelisiniz.

Hikayeyi paylaşmadan önce düzenleme ekranındayken yukarıdaki seçenekler arasında en ortada bulunan çıkartma sembolüne dokunun.

instagram-geri-sayım

Daha sonra burada bulunan seçenekler arasında yer alan geri sayım özelliğine dokunun.

Geri sayım özelliğini seçtikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Buraya geri sayımın bitmesini istediğiniz zamanı ve geri sayım aracının başlığını girmelisiniz. Tüm bunları tamamladıktan sonra sağ üst taraftan bitti butonuna dokunarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

instagram-geri-sayım

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise geri sayım aracına geri saymasını istediğiniz zamanı değil geri sayımın bitiş zamanını girmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here