Instagram Hikayelere Geri Sayım Aracı Nasıl Eklenir? Güncel

0
1166

Instagram dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi haline geldi. Son yapılan açıklamalara göre Instagram’daki kullanıcı sayısı milyarlara ulaştı. Bunun üzerine Instagram’da yeni özellikler yer almaya başladı.

Instagram’ın ilk zamanlarını göz önünde bulunduracak olursak oldukça sade bir yapıya sahipti. Yine de o zamanlara göre azımsanmayacak bir kullanıcı sayısına sahipti. Bunun en temel sebebi ise o zamanlarda Instagram’da yer alan filtreler oldu ve bu filtreler kullanıcılar tarafından çok sevildi.

Instagram’ın bu kadar popüler olmasının altında yatan sebep ise 2012 senesinde Facebook grubu tarafından satın alınması oldu. Instagram satıldıktan sonra pek çok yeni özellik yer aldı. Bunların en başında gelenler ise hikayeler, canlı yayın ve albüm özelliği oldu.

Bu özellikler arasında en popüler olanı ise hikaye özelliği oldu. Instagram hikayeler bölümü kullanıcılar tarafından çok sevildi. hatta bir çok kullanıcı gönderi paylaşımından daha çok hikaye paylaşımı yapmaya başladı.

Bunun üzerine Instagram ekibi hikayeler bölümünü geliştirmeye başladı. En başta maske, filtre gibi özelikler bulunurken daha sonradan anket, soru sorma, test, GIF gibi özelliklere de yer verildi.

Instagram Hikayelere Geri Sayım Ekleme Nedir?

Instagram hikayelerine sonradan eklenen bir özellikte geri sayım özelliği oldu. Bu özellikle beraber hikayelerde geri sayım yapan sayaçlar eklenebildi. Bu sayaçlar sayesinde özel bir gün için veya beklediğiniz bir an için geri sayım aracını paylaşabilirsiniz.

Instagram Hikayelere Geri Sayım Aracı Nasıl Eklenir?

Instagram’da geri sayım aracı eklemek için ilk olarak Instagram’a giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonradan Instagram’da normalde hikaye paylaşır gibi hikaye düzenleme ekranına giriş yapmanız gerekiyor. Buradan kameranızla çektiğiniz veya galerinizden seçtiğiniz bir fotoğrafı/videoyu eklemelisiniz.

1. Adım: Hikayeyi paylaşmadan önce düzenleme ekranındayken yukarıdaki seçenekler arasında en ortada bulunan çıkartma sembolüne dokunun.

instagram-geri-sayım

2. Adım: Daha sonra burada bulunan seçenekler arasında yer alan geri sayım özelliğine dokunun.

3. Adım: Geri sayım özelliğini seçtikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Buraya geri sayımın bitmesini istediğiniz zamanı ve geri sayım aracının başlığını girmelisiniz.

4. Adım: Tüm bunları tamamladıktan sonra sağ üst taraftan bitti butonuna dokunarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Ekranda geri sayım başlamış biçimde sayacı görüntüleyeceksiniz.

instagram-geri-sayım

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise geri sayım aracına geri saymasını istediğiniz zamanı değil geri sayımın bitiş zamanını girmeniz gerekmektedir.

Instagram hikayelere geri sayım aracını nasıl ekleyebilirim?

Instagram hikayelerine geri sayım aracı eklemek için önce hikaye düzenleme ekranına gidin. Ardından çıkartmalar seçeneğine dokunun ve geri sayım özelliğini seçin. Zamanı ve başlığı girerek geri sayım aracını paylaşabilirsiniz.

Geri sayım aracıyla hangi etkinlikleri paylaşabilirim?

Geri sayım aracıyla doğum günleri, tatiller, etkinlikler, randevular veya beklenen önemli anlar gibi özel zamanları paylaşabilirsiniz.

Geri sayım başlığında ne tür bilgiler kullanabilirim?

Geri sayım aracında geri sayım zamanını nasıl ayarlarım?

Geri sayım aracını kullanırken geri sayımın bitiş zamanını belirtmeniz gerekmektedir. Başlama zamanını otomatik olarak hesaplar.

Geri sayım aracında daha önce paylaşılan geri sayımları düzenleyebilir miyim?

Maalesef, bir kez paylaştıktan sonra geri sayım aracının süresini veya başlığını düzenleyemezsiniz. Ancak hikayenin süresi dolmadan hikayeyi silebilir ve yeniden paylaşabilirsiniz.

Geri sayım aracını hikayede taşıyabilir miyim?

Evet, geri sayım aracını hikaye üzerinde istediğiniz yere taşıyabilir ve boyutunu değiştirebilirsiniz.

Geri sayım aracında birden fazla geri sayım yapabilir miyim?

Evet, isterseniz aynı hikayede birden fazla geri sayım aracı kullanabilirsiniz.

Geri sayım aracının görüntüsünü özelleştirebilir miyim?

Geri sayım aracının görüntüsünü değiştirmek veya özelleştirmek maalesef mümkün değildir. Standart bir görünümü vardır.

Geri sayım aracını hikaye paylaşımında nasıl kullanabilirim?

Geri sayım aracını hikayelerinizde paylaşırken normal bir fotoğraf veya video ile birlikte kullanabilirsiniz. İkisini bir arada paylaşarak geri sayımı gösterebilirsiniz.

Geri sayım aracını hikayelerden sonra kaydedebilir miyim?

Evet, geri sayım aracını paylaştıktan sonra hikayelerinizi kameraya kaydedebilirsiniz.

Geri sayım aracını hikayemdeki diğer çıkartmalarla birlikte kullanabilir miyim?

Evet, geri sayım aracını hikayenizde diğer çıkartmalarla birlikte kullanabilirsiniz. İstediğiniz kadar çıkartma ekleyebilirsiniz.

Geri sayım aracı hikayede ne kadar süre görüntülenir?

Geri sayım aracı, hikayenizdeki diğer içeriklerle aynı süre boyunca görüntülenir. Varsayılan olarak 24 saat sonra hikayeden kaybolur.

Geri sayım aracı yalnızca belli bir kişiye mi görünür?

Geri sayım aracı, hikayenizi paylaştığınız tüm takipçileriniz tarafından görülebilir. Özel bir görünürlük ayarı yoktur.

Geri sayım aracının üzerine tıklandığında ne olur?

Geri sayım aracının üzerine tıklandığında kullanıcılar geri sayımın ne kadar süre kaldığını görebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here