Instagram Hikayeleri Nasıl Arşivlenir? Arşivden Nasıl Silinir?

0
966

Her gün milyonlarca kişi Instagram’da online oluyor ve zamanının bir kısmını bu platformda harcıyor. Özellikle son senelerde oldukça popülerlik kazanmayı başaran Instagram’ın kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor.

Instagram yönetimi tarafından yapılan son açıklamalara göre Instagram’ın kullanıcı sayısının 1 milyarı aştığı biliniyor. Instagram ekibi sürekli olarak yaptığı güncellemeler sayesinde platformun sürekli olarak yenilenmesini sağlıyor. Böylece hem platformdaki mevcut kullanıcılarını koruyor hem de yeni kişilerin gelmesini sağlıyor.

Bilindiği üzere Instagram’ın ilk zamanları oldukça sade bir platformdu. Sadece fotoğraf ve video paylaşımı yapılan bir sosyal medya platformu olarak kullanılıyordu. Ancak daha sonradan canlı yayın, hikayeler, albümler gibi özellikler de eklendi.

Özellikle hikayeler bölümü çok sevildi ve her gün milyonlarca insan hikaye paylaşmaya başladı. Daha sonradan hikayeleri öne çıkartmak gibi özellikler de eklendi ve hikayelerin kalıcı olması sağlandı.

Aynı zamanda paylaşılan hikayeler için arşivleme özelliği de dahil edildi. Bu yazımızda sizlerle ‘Instagram hikayeleri nasıl arşivlenir?’ Arşivlenen hikayeler nasıl silinir? gibi soruların cevabını paylaşacağız.

Instagram Hikayeleri Nasıl Arşivlenir?

Instagram üzerinden oluşturduğunuz ve paylaştığınız hikayeler otomatik olarak arşivlenmektedir. Dolayısıyla bu hikayeleri telefonunuza kaydetmenize gerek yoktur. Eğer hikaye arşivleme özelliğini kapatmak istiyorsanız ilk olarak hikaye paylaşma kamera sayfasına girin ve sağ üstteki ayarlar butonuna dokunarak ayarlar bölümüne giriş yapın.

instagram dil değiştirmeinstagram storyler nasıl arşive kaydedilir

Ardından ‘Kamera Ayarları’ sayfasında ‘Hikaye’ seçeneğini seçin.

instagram storyler nasıl arşive kaydedilir

Karşınıza çıkan ekranda ‘Hikayeyi Arşive Kaydet’ seçeneği bulunacaktır. Bu seçeneğe dokunarak hikayelerin arşivlenme özelliğini kapatabilirsiniz. Buton mavi ise arşive kaydetme aktiftir.

instagram storyler nasıl arşive kaydedilir

Unutmadan; bir hikayeyi paylaşıp 24 saat geçmeden silerseniz bu hikayeniz arşive kaydedilmeyecektir. Ayrıca arşivdeki hikayeleri sadece siz görebilirsiniz.

Instagram Hikayesi Arşivden Nasıl Silinir?

İlk olarak profilinize girip sağ üstte bulunan ‘Hikayeler Arşivi’ (instagram hikayeleri nasıl arşivlenir) seçeneğine dokunun. Ardından silmek istediğiniz hikayeyi seçin.

Daha sonra ‘Daha Fazla’ seçeneğine dokunun ve açılan menüden ‘sil’ butonunu seçin.

instagram hikayeleri nasıl arşivlenir

instagram hikayeleri nasıl arşivlenir

Artık bu hikayeniz arşivinizden silinmiş olacaktır. Instagram hikayelerini arşivleme ve hikayeleri arşivden silme konusu bu kadar. Görüldüğü gibi hepsi oldukça kolay işlemler. Instagram’da arşivden hikaye paylaşmak için Instagram Arşivden Hikaye Nasıl Paylaşılır? isimli makalemizi okuyabilirsiniz. 

Instagram hikayeleri nasıl arşivlenir?

Instagram üzerinde paylaştığınız hikayeler otomatik olarak arşivlenir, ayrıca hikayeyi paylaştıktan sonra 24 saat geçmesiyle arşivlenir.

Arşivlenen hikayeleri nasıl görüntüleyebilirim?

Profilinize giderek sağ üst köşede bulunan 'Hikayeler Arşivi' seçeneğine dokunarak arşivlenen hikayelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Arşivlenen hikayeleri nasıl silerim?

Arşivlenen hikayeleri silmek için 'Hikayeler Arşivi'ne gidin, silmek istediğiniz hikayeyi seçin ve ardından 'Daha Fazla' seçeneğine dokunarak 'sil' butonunu seçin.

Arşivlenen hikayeleri başkaları da görebilir mi?

Arşivlenen hikayeler sadece sizin tarafınızdan görülebilir, başkaları tarafından görüntülenemez.

Arşivlenen hikayeler kaç gün boyunca saklanır?

Arşivlenen hikayeler sonsuz bir süre boyunca saklanır, silinmediği sürece kalır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here