Instagram Hikayeleri Nasıl Mesaja Kapatılır?

0
2797

Instagram’da her gün milyonlarca gönderi paylaşımı yapılıyor. Aynı şekilde çoğu kullanıcı sürekli olarak hikaye paylaşıyor. Instagram’ın ilk zamanlarında sadece gönderi paylaşımı yapılabilirken ilerleyen dönemlerde hikaye, albüm ve canlı yayın gibi farklı özellikler de yer aldı.

Özellikle hikaye özelliği çok popüler oldu. Aslına bakılırsa sosyal medyaya hikaye mantığını ilk kez ortaya atan Snapchat uygulaması olmuştu. Daha sonra Facebook grubu tarafından Snapchat satın alınmak istendi ancak bu teklifleri red edildi. Bunun üzerine Instagram platformu bunu kendi bünyesine kopyaladı ve Snapchatten daha popüler bir hal aldı.

Instagram’a hikaye özelliğinin gelmesiyle beraber pek çok kullanıcı gönderi paylaşımından daha çok hikaye paylaşmaya başladı. Instagram’da hikayeler bölümünün bu kadar büyük bir popülarite yakalamasının üzerine hikayeler bölümüne anket, test, soru sorma gibi farklı özellikler de entegre edildi.

Instagram Hikayelere Mesaj ile Yanıt Verme Nedir?

Bilindiği gibi hikaye paylaşımı yapıldığı zaman genelde hikayenin en altında mesaj kutucuğu bulunuyor ve bu kutucuğu kullanarak hikayeyi paylaşan kişiye hikaye üzerinden mesaj gönderebiliyorsunuz.

Bazı kullanıcıların paylaştığı hikayelerdeyse bu kutucuk kapalı oluyor. Buradan da anlaşılacağı üzere hikayelere yanıt verme özelliği kapatabiliyor. Hikayeye cevap gelmesini istemeyen kullanıcılar bu özelliği kullanarak bir bakıma mesajları engellemiş oluyor.

Instagram Hikayelere Yanıt Verme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Takipçilerinizin hikayelerinize yanıt vermesini istemiyorsanız bu özelliği kapatabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Instagram uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor. Ardından kameranızı kullanarak veya galerinizden bir fotoğraf/video seçerek hikaye düzenleme ekranına gelmeniz gerekiyor.

instagram hikaye yanıtlama ayaları

Hikaye paylaşma ekranındayken sol üst taraftaki ayar sembolüne dokunarak ‘hikaye kontrolleri’ menüsünü açmanız gerekiyor. Daha sonra karşınıza hikaye ayarlarınız çıkacak, buradan ‘mesaj yanıtlarına izin ver’ başlığı altında yer alan seçeneklerde ‘kapalı’ seçeneğini seçerseniz kimse paylaştığınız hikaye üzerinden mesaj gönderemeyecektir.

instagram hikaye yanıtlama ayaları

Instagram’da hikaye mesajlarını kapatma işlemi görüldüğü üzere oldukça kolay. Yine bu menüyü kullanarak istediğiniz zaman mesaj ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu menüyü kullanarak mesajların sadece takipçilerinizden veya tüm Instagram kullanıcılarından gelmesini seçebilirsiniz. Böylece tüm hikaye kontrolleri sizin elinizde olacaktır ve istemediğiniz kişiler tarafından rahatsız edilmeyeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here