Instagram Hikayelerine Nasıl GIF Eklenir?

0
555

Instagram kullanan kişi sayısı 1 milyarı geçmiş durumda. Instagram her geçen gün gelişmeye devam ediyor ve hemen hemen dünyanın her yerinde kullanılıyor. Sosyal medya kullanan kişilerin büyük bir çoğunluğu Instagram uygulamasını da kullanıyor. Aynı zamanda ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi de şüphesiz ki Instagram’dır.

Instagram ilk kurulduğu zamanlarda sadece gönderi paylaşımı yapılan basit bir platform olarak kullanılıyordu, ancak Instagram’ı diğer platformlardan ayıran özelliği filtre özelliği oldu. Platformdaki filtreler kullanıcılar tarafından çok sevildi ve kısa süre içerisinde popülerlik kazanmayı başardı.

Tüm bunların ardından 2014 senesinde Facebook tarafından satın alındı. Satın alındıktan sonra kısa süre içerisinde büyük ilerleme katetti ve böylece kullanıcı sayısı da artmaya başladı. Yapılan yenilikler arasında hikayeler, canlı yayın, albüm gibi farklı özelliklerde bulunuyordu.

Bunların arasında en popüler olanı ise hikayeler bölümü oldu. Instagram kullanıcılarının bir çoğu gönderi paylaşımından daha çok hikaye paylaşmaya başladı. Daha sonra hikayelere anket, soru sorma, maske gibi özellikler eklendi ve hikayeler bölümü daha aktif kullanılmaya başlandı.

Instagram’da hikaye paylaşımı yapılırken en çok kullanılan özelliklerden bir tanesi de hikayelerde GIF paylaşımı yapmak oldu. Hikayelere hareketli resim eklenerek daha estetik bir görünüme sahip olması sağlanmaktadır. Peki, Instagram hikayelerine nasıl GIF eklenir? Bu sorunun cevabı için makalemizin devamını inceleyebilirsiniz.

Instagram hikayelerine GIF nasıl eklenir?

Instagram hikayelerinde en çok kullanılan özelliklerden bir tanesi GIF’lerdir. Instagram’ın GIF özelliğini kullanarak Giphy platformundan sunulan GIF’lerin arasında arama yapabilirsiniz ve hoşunuza giden GIF’i hikayenize ekleyebilirsiniz.

Öncelikle normal hikaye paylaşır gibi kameranızı kullanarak bir hikaye çekmelisiniz veya galerinizden paylaşmak istediğiniz gönderiyi seçmelisiniz. Ardından hikaye düzenleme ekranında ekranı yukarı kaydırarak hikaye seçeneklerinin açılmasını sağlamalısınız.

instagram hikayelere gif ekleme

Açılan menüden GIF sembolüne dokunarak karşınıza gelen GIF’ler arasından istediğinizi seçebilirsiniz veya Giphy’de istediğiniz konuyla ilgili arama yapabilirsiniz. Daha sonra çıkan seçenekler arasında istediğiniz GIF’i seçebilirsiniz.

instagram hikayelere gif ekleme

GIF’inizi belirledikten sonra hikayenizin üzerinde yer alacak, dilerseniz üzerine basılı tutarak hikayenizin üzerindeki herhangi bir konuma sürükleyebilirsiniz veya boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

instagram hikayelere gif ekleme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here