İnstagram Hikayelerinizi İzleyenler Neye Göre Sıralanıyor? Güncel

1
2565

İnstagram’da hikaye paylaştığımız zaman, hikayelerimizi kimin gördüğünü ve kaç kişinin hikayenizi izlediğini çok rahat bir şekilde görebiliyoruz ancak bu listede sıralanan kişilerin neye göre sıralandı hakkında soru işaretleri bulunuyor.

Kimilerinin söylediklerine göre bu listedeki sıra, sizi stalklayanlara göre sıralanıyor. Yani bir İnstagram kullanıcısı sizi sürekli olarak stalklıyorsa, hikaye listenizin en başlarında yer alıyor.

Ancak durum tamamen böyle değil. Peki İnstagram hikayelerinizi izleyenler neye göre sıralanıyor? Aşağıdaki rehberimizden bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İnstagram Hikayenizi İzleyenler Neye Göre Sıralanıyor ?

Hepimizin çok merak ettiği konulardan bir tanesi şüphesiz ki hikayelerinizi izleyenlerin neye göre sıralandığıdır. Bu konu hakkında çok fazla komplo teorisi ortaya çıkmış durumda. Bunlardan en yaygın olanı ise yukarıda bahsettiğimiz gibi sizi stalklayanlara göre listeleniyor olması.

Aslında sizi stalklayanlardan ziyade etkileşiminizin yüksek olduğu kişilere göre listeleniyor. Yani bir kullanıcıyla sürekli iletişim halindesiniz, o kullanıcının fotoğraflarını sürekli olarak beğeniyorsunuz ve yorum yapıyorsunuz. Karşınızdaki kişi de aynı şekilde sizin gönderilerinizi beğeniyor ve yorum yapıyor.

Bu durumda İnstagram algoritması sizin iyi arkadaş olduğunuzu düşünüyor ve bu kişiyi hikaye listenizde en tepelere çıkartıyor.

Yanı sıra bunu bir diğer mantığı da; eğer çok fazla takipçiye sahipseniz iletişimde olmadığınız, yani storynizi izleyip izlemediğini önemsemediğiniz takipçileriniz de olabilir. Çokça takipçi arasında tabi ki hikayenizi izleyenler listesinde yakın arkadaş veya iletişimde olduğunuz, etkileşim verdiğiniz insanlar var mı yok mu kontrol etmek istersiniz.

Instagram da etkileşim sahibi olduğunuz hesapları hikayenizi izleyenler listesinde üst sıralarda konumlandırır ve kullanıcı deneyimizini arttırarak işinizi kolaylaştırmak ister.

instagram hikaye izleyenler neye göre sıralanır

Tek etken tabi ki de bu değil. Bahsettiğimiz gibi birinci etken etkileşimlerinizin iyi olduğu kişiler, ikinci etken ise hikayenize bakanların listesini ne sıklıkla yenilediğiniz. Eğer sürekli hikayenize bakanları görmek için listeyi yeniliyorsanız, İnstagram algoritması sizin yeni birilerini görmenizi istediğinizi algılayıp, listenin başına yeni kişileri çıkartacaktır.

Etkileşim Nasıl Sağlanır ?

Bir kullanıcıyla olan etkileşiminizi etkileyen birçok faktör vardır. En basitinden, bir kullanıcının profiline bakmanız veya hikayelerini izlemeniz bile bir etkileşimdir.

Bu yüzden siz yeni bir hesap açtığınız zaman bile fark etmeden, algoritma sizin hakkınızda bilgiler toplayabilir. Böylece Instagram’ın algoritmasına göre önemli olan kişiler hikaye listenizin en başında gelir.

instagram hikaye izleyenler neye göre sıralanır

Mesela her gün bir kişinin hikayelerini sürekli olarak izlerseniz, bu kişi sizin ana sayfanızda bulunan hikayelerin en başında gelir. Yakın arkadaşlarınızın ana sayfadaki hikaye sıralamasında sürekli aynı yerde olmasının da sebebi budur.

Peki Hikaye Listemin Başında Hiç Tanımadığım Kişiler Neden Var?

Bu durum yukarıda bahsettiğimiz gibi sizin İnstagram hikayenizi izleyenleri sürekli olarak yenilemenizden kaynaklanır. Eğer profiliniz herkese açık ise herkes hikayelerinizi görebilir. Siz de aynı zamanda sürekli olarak hikayenize bakanların listesini yeniliyorsanız, en baş sırada tanımadığınız kişileri görmeniz gayet normaldir.

İnstagram hikayelerimi kimlerin izlediğini nasıl görebilirim?

İnstagram hikayelerimi kimlerin ilk gördüğünü nasıl bilebilirim?

İnstagram, hikayelerinizi izleyenleri bir sıraya sokar ve en üstte gösterir. Bu sıralama, hikayenizi izleyenlerin hesaplarınıza olan etkileşimlerine ve sıklığına bağlı olarak değişebilir. Ancak kimin hikayenizi ilk gördüğünü doğrudan görüntüleyemezsiniz.

İnstagram hikayelerimi izleyenleri sıralamak için üçüncü taraf uygulamalar kullanabilir miyim?

Hayır, İnstagram hikayelerinizi izleyenleri sıralamak için üçüncü taraf uygulamalar kullanmak uygun değildir. Bu uygulamalar, hesap güvenliğinizi tehlikeye atabilir ve İnstagram'ın kurallarına aykırıdır. Bu nedenle, İnstagram'ın kendi hikaye görüntüleyen sıralama sistemini kullanmanız önerilir.

Hikayelerimi izleyenlerle etkileşimlerim sıralamayı etkiler mi?

Evet, hikayelerinizi izleyenlerle olan etkileşimleriniz, sıralamayı etkileyebilir. Örneğin, bir hesap sık sık yorum veya beğeni bırakıyorsa, İnstagram hikayelerinizi daha üst sıralara yerleştirebilir. Bu nedenle, takipçilerinizle etkileşimde bulunmak ve aktif olmak, hikayelerinizi daha fazla kişiye ulaştırmak için önemlidir.

İnstagram hikayelerini kaç kez izleyenler daha üst sıralarda yer alır?

İnstagram hikayelerini kaç kez izleyenlerin sıralamada öncelikli olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, hikayelerinizi daha sık izleyenlerin, sıralamada öne çıkma olasılığı daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here