İnstagram Hikeyeler Nasıl Gizlenir ?

0
791

Dünyadaki en çok kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesi olan İnstagram’ın en popüler uygulamalarından bir tanesi de ‘hikaye paylaşmak‘ oldu. Hikayenizde paylaştığınız gönderi 24 saat içerisinde silinir ve hikayenizi kimlerin gördüğünü liste halinde görebilirsiniz.

Aslında 24 saatte fotoğraf silinmesi şeklinde gönderileri ilk kez Snapchat adlı uygulama çıkartmıştı. Daha sonra Mark Zuckerberg bu uygulamayı satın almak istedi ancak, Snapchat CEO’su uygulamayı satmak istemedi. Daha sonra Mark Zuckerberg ve ekibi Facebook, Whatsapp ve İnstagram üçlüsüne hikaye özelliği getirdi.

Paylaştığınız hikayeleri eğer profiliniz gizliyse sadece takipçileriniz görebilir ancak gizli değilse, tüm İnstagram kullanıcıları sizin hikayelerinizi görebilir. Takipçileriniz arasında hikayelerinizi görmesini istemediğiniz kişiler varsa, aşağıda yayınladığımız resimli rehbere göz atarak kolaylıkla hikayelerinizi istediğiniz kişiden gizleyebilirsiniz.

Telefondan İnstagram Hikaye Gizleme

İnstagram hikayelerinizi gizlemek istiyorsanız telefonunuzu kullanabilirsiniz. İlk yapmanız gereken İnstagram uygulamanızı açıp, hesap bilgilerinizi girdikten sonra profilinize girmeniz olacaktır.

İnstagram hesap gizleme

Profilinize giriş yaptıktan sonra en sağ üstteki üç çizgi şeklinde gözüken simgeye dokunmanız gerekiyor. Dokunduğunuz anda sağ taraftan yeni bir menü açılacaktır. Bu kısımda, en alt bölümde bulunan ayarlar butonuna dokunmalısınız.

İnstagram hesap gizleme     İnstagram hesap gizleme

Karşınıza çıkan menüyü biraz aşağı doğru kaydırırsanız ‘Gizlilik ve Güvenlik‘ bölümünde ‘Hikaye Kontrolleri’ kısmını göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunmanız gerekiyor.

instagram hikaye gizleme

Yeni açılan sayfada en başta bulunan ‘Hikayeyi Gizle‘ sekmesindeki ‘0 Kişi‘ (eğer daha önceden hikayenizi gizlediğiniz takipçileriniz varsa 0 yerine hikaye gizlediğiniz takipçi sayısı gözükecektir) seçeneğine dokunun.

instagram hikaye gizleme

Yeni ekranda ise takipçilerinizi görmeniz gerekiyor. Buraya geldikten sonra hikayenizi gizlemek istediğiniz takipçilerinizi seçmelisiniz. Eğer takipçi listeniz kalabalıksa yukarıdaki ‘Takipçileri ara…’ çubuğundan istediğiniz kişiye kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hikayenizi gizlemek istediğiniz takipçileri seçtikten sonra sağ üst tarafta bulunan mavi renkli tik (✔) işaretine dokunmalısınız.

instagram hikaye gizleme

Artık hikayenizi gizlemek için seçtiğiniz kullanıcılar sizin paylaştığınız hikayeleri göremeyecektir.

Hikayenizi gizleyebileceğiniz kişiler sadece sizi takip eden kişilerdir. Yani sizi takip eden kişilerden hikayenizi görmesini istemediğiniz kişileri seçebilirsiniz ancak profiliniz herkese açıksa, diğer tüm İnstagram kullanıcıları sizin hikayelerinizi görebilecektir.

Eğer hikayenizi görebilecek kişilerin hepsini kontrol altında tutmak istiyorsanız, hesabınızı da gizlemeniz gerekiyor. Hesap gizleme hakkında İnstagram Hesabı Nasıl Gizlenir ? adındaki rehberimize göz atabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here