İnstagram Hikayeler Nasıl Gizlenir?

0
1418

Dünyadaki en çok kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesi olan İnstagram’ın en popüler uygulamalarından bir tanesi de ‘hikaye paylaşmak‘ oldu. Hikayenizde paylaştığınız gönderi 24 saat içerisinde silinir ve hikayenizi kimlerin gördüğünü liste halinde görebilirsiniz.

Aslında 24 saatte fotoğraf silinmesi şeklinde gönderileri ilk kez Snapchat adlı uygulama çıkartmıştı. Daha sonra Mark Zuckerberg bu uygulamayı satın almak istedi ancak, Snapchat CEO’su uygulamayı satmak istemedi.

Daha sonra Mark Zuckerberg ve ekibi Facebook, Whatsapp ve İnstagram üçlüsüne hikaye özelliği getirdi.

Paylaştığınız hikayeleri eğer profiliniz gizliyse sadece takipçileriniz görebilir ancak gizli değilse, tüm İnstagram kullanıcıları sizin hikayelerinizi görebilir.

Takipçileriniz arasında hikayelerinizi görmesini istemediğiniz kişiler varsa, aşağıda yayınladığımız resimli rehbere göz atarak kolaylıkla hikayelerinizi istediğiniz kişiden gizleyebilirsiniz.

Instagram Hikaye Gizleme Nasıl Yapılır? Videolu Anlatım

Telefondan İnstagram Hikaye Gizleme Adımları

1. Adım: İnstagram hikayelerinizi gizlemek istiyorsanız telefonunuzu kullanabilirsiniz. İlk yapmanız gereken İnstagram uygulamanızı açıp, hesap bilgilerinizi girdikten sonra profilinize girmeniz olacaktır.

İnstagram hesap gizleme

2. Adım: Profilinize giriş yaptıktan sonra en sağ üstteki üç çizgi şeklinde gözüken simgeye dokunmanız gerekiyor. Dokunduğunuz anda sağ taraftan yeni bir menü açılacaktır. Bu kısımda, en alt bölümde bulunan ayarlar butonuna dokunmalısınız.

İnstagram hesap gizleme     İnstagram hesap gizleme

3. Adım: Karşınıza çıkan menüyü biraz aşağı doğru kaydırırsanız ‘Gizlilik ve Güvenlik‘ bölümünde ‘Hikaye Kontrolleri’ kısmını göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunmanız gerekiyor.

instagram hikaye gizleme

4. Adım: Yeni açılan sayfada en başta bulunan ‘Hikayeyi Gizle‘ sekmesindeki ‘0 Kişi‘ (eğer daha önceden hikayenizi gizlediğiniz takipçileriniz varsa 0 yerine hikaye gizlediğiniz takipçi sayısı gözükecektir) seçeneğine dokunun.

instagram hikaye gizleme

5. Adım: Yeni ekranda ise takipçilerinizi görmeniz gerekiyor. Buraya geldikten sonra hikayenizi gizlemek istediğiniz takipçilerinizi seçmelisiniz. Eğer takipçi listeniz kalabalıksa yukarıdaki ‘Takipçileri ara…’ çubuğundan istediğiniz kişiye kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

6. Adım: Hikayenizi gizlemek istediğiniz takipçileri seçtikten sonra sağ üst tarafta bulunan mavi renkli tik (✔) işaretine dokunmalısınız.

instagram hikaye gizleme

Artık hikayenizi gizlemek için seçtiğiniz kullanıcılar sizin paylaştığınız hikayeleri göremeyecektir.

Hikayenizi gizleyebileceğiniz kişiler sadece sizi takip eden kişilerdir. Yani sizi takip eden kişilerden hikayenizi görmesini istemediğiniz kişileri seçebilirsiniz ancak profiliniz herkese açıksa, diğer tüm İnstagram kullanıcıları sizin hikayelerinizi görebilecektir.

Eğer hikayenizi görebilecek kişilerin hepsini kontrol altında tutmak istiyorsanız, hesabınızı da gizlemeniz gerekiyor. Hesap gizleme hakkında İnstagram Hesabı Nasıl Gizlenir ? adındaki rehberimize göz atabilirsiniz.

Instagram Hesap Gizlemek ve Engellemek Aynı Mıdır?

Gizlilik ve engelleme iki ayrı kavramdır ve farklı sonuçları vardır:

  • Gizlilik, belirli kişilerin veya toplulukların profilinizi ve paylaşımlarınızı görmesini sınırlamanızı sağlar, ancak size mesaj gönderebilirler ve hala diğer etkileşim şekilleri için erişebilirler.
  • Öte yandan, bir kişiyi engellemek, onların tamamen profillerinizi ve paylaşımlarınızı görmesini engeller ve size mesaj atamazlar ve diğer etkileşim şekillerine erişemezler. Engelleme genellikle daha radikal bir adımdır ve kişinin size karşı ciddi bir davranış sergilediği durumlarda tercih edilebilir.

İnstagram hikayelerimi herkese açık yapmak istemiyorum, sadece belirli bir gruba mı gösterilebilir?

Evet, İnstagram hikayelerinizi sadece belirli bir gruba gösterebilirsiniz. Hikayenizi paylaşmadan önce, En Yakın Arkadaşlar özelliğini kullanarak özel bir grup seçebilirsiniz.

Hikayelerimi belirli bir süreden sonra otomatik olarak silebilir miyim?

Evet, İnstagram hikayelerinizi paylaştıktan 24 saat sonra otomatik olarak siler. Ancak, hikayelerinizi manuel olarak da silebilirsiniz.

İnstagram hikayelerimdeki etiketleri veya hashtagleri nasıl gizleyebilirim?

Hikayenizi paylaşmadan önce, etiketleri veya hashtagleri hikayenin üzerinde tutarak Gizle seçeneğine dokunarak gizleyebilirsiniz.

Hikayelerimi herkese açık yapmadan önce kimlerin görebileceğini nasıl kontrol edebilirim?

Hikayenizi paylaşmadan önce 'Hikaye Kontrolleri' seçeneğine dokunarak, hikayenizi kimlerin görebileceğini belirleyebilirsiniz.

İnstagram hikayelerimi kaydedebilir miyim?

Evet, İnstagram hikayelerinizi kaydedebilirsiniz. Hikayenizin sol altındaki 'Kaydet' simgesine dokunarak, hikayenizi telefonunuzun galerisine kaydedebilirsiniz.

Hikayelerimdeki müzikleri nasıl ekleyebilirim?

Hikayenizi oluştururken, 'Müzik' seçeneğine dokunarak İnstagram'ın müzik kütüphanesinden müzik ekleyebilirsiniz.

Hikayelerimdeki yüz filtrelerini nasıl kullanabilirim?

Hikayenizi oluştururken, yüz filtreleri arasında kaydırarak dilediğiniz filtreleri seçebilirsiniz.

Hikayelerimdeki konum etiketlerini nasıl ekleyebilirim?

Hikayenizi oluştururken, 'Konum' seçeneğine dokunarak yakınınızdaki yerleri veya etkinlikleri arayabilir ve hikayenize konum etiketi ekleyebilirsiniz.

Hikayelerimdeki emoji ve çıkartmaları nasıl ekleyebilirim?

Hikayenizi oluştururken, emoji ve çıkartma simgesine dokunarak İnstagram'ın geniş emoji ve çıkartma kütüphanelerinden seçim yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here