İnstagram IG TV Nedir? IG TV Kalktı Mı?

1
17638

Heyecan verici bir değişimle Instagram, video odaklı bir platforma dönüşerek kullanıcılarına daha geniş bir deneyim sunuyor.

Uzun biçimli Instagram videoların (IG TV) yerini alarak sahneye çıkan Instagram Reels, kısa ve etkileyici videolarla seni eğlenceli bir dünyaya davet ediyor. Göz alıcı içeriklerle dolu bu yenilikçi platformda keşfetmeye hazır mısın?

İşte IGTV’nin son durumu ve Instagram uygulaması üzerinden video paylaşımı hakkında bilmeniz gerekenler.

Instagram’da IGTV’ye ne oldu?

Ekim 2021’de Instagram, sosyal ağ odağını video içeriğine kaydırdığı için IGTV’yi rafa kaldırdı. IGTV, yayın içi videolarla birleştirilerek yeni Instagram Video özelliğini oluşturdu.

Temmuz 2022’de Instagram Video ve Instagram Reels sekmeleri birleştirilerek tüm video içerikleri için tek bir alan oluşturuldu ve tüm videolar Reels olarak paylaşılmaya başlandı.

Instagram, tüm videoların Reels olarak yüklendiğini duyurdu.

instagram ig tvnin kaldırıldığını gösteren bildirim

Öyleyse, Instagram daha çok videolara yönelmek istiyorsa, neden IGTV’yi ortadan kaldırsın? IGTV, YouTube ile rekabet edebilme umuduyla uzun biçimli videolara odaklandı.

Ancak TikTok kısa sürede popülaritesini artırdı ve TikTok’un kısa biçimli videoları sosyal medya kullanıcıları arasında daha popüler hale geldi.

Instagram, rekabetçi kalabilmek için IGTV’yi durdurdu ve Instagram Video’yu başlatmadan önce Instagram Reels’i piyasaya sürdü.

Instagram Videosunun IGTV’den Farkı Nedir?

Yeni başlayanlar için Instagram TV, uzun biçimli Instagram videolarına adanmış bağımsız bir uygulamaydı, ancak özelliğin temel işlevleri ana Instagram uygulamasında ve web sitesinde mevcuttu.

Buna karşılık, Instagram Video, tüm video içeriğini kullanıcının profilindeki bir sekmede barındırır ve Instagram uygulamasındaki akış, bu nedenle ayrı bir uygulamaya gerek yoktur.

Diğer bir fark ise mobilden IGTV’ye yüklenen bir video 15 dakikaya kadar, masaüstüne yüklenen video ise 60 dakikaya kadar çıkabiliyor. Ancak Instagram Video’ya yüklenen tüm video içeriği, nasıl yüklendiğine bakılmaksızın 60 dakikaya kadar uzunlukta olabilir.

Instagram’a yüklenen 15 dakikadan kısa videolar, Temmuz 2022’den itibaren Reel olarak görüntülenecektir.

TikTok ile rekabet edebilmek için Instagram Video özellikleri, kırpma, filtreler ve insanları ve konumları etiketleme yeteneği gibi farklı araçları içerir.

Instagram ayrıca IGTV reklamlarını 60 saniyeden uzun olmayan “yayın içi video reklamlar” olarak değiştirdi.ig tv kaldırıldı ve reels geldi instagram'a

Profilinizde Instagram Videolarını Nerede Bulabilirsiniz?

Artık Reels sekmesiyle birleştirilmiş olan Instagram Video sekmesi, kullanıcının biyografisi altında, kullanıcının ızgarası ve etiketli içerik sekmeleri arasında bulunabilir.

Daha önce video içeriği, tek bir özel yer yerine uygulamanın farklı alanlarında bulunabiliyordu.

instagramda videolara, reelslere nereden ulaşabilirim?

Instagram, TikTok gibi yeni sosyal ağlarla rekabet edebilmek ve içerik oluşturucu ekonomisinde bir demirbaş olarak yerini koruyabilmek için sürekli gelişiyor.

Dolayısıyla, Instagram videolara fotoğraflara göre öncelik vermeye devam ederken, kullanıcılar gelecekte daha da fazla değişiklik bekleyebilir.

Instagrama Kaç Dakikalık Videolar Atabilirim?

  • Instagram Canlı videolar için video uzunluğu sınırı 4 saattir.
  • Instagram Reels için 60 saniyedir.
  • Ve Instagram Stories için video uzunluğu 15 saniyedir.

Instagram Video nedir?

Instagram Video, kullanıcıların profilinde paylaşabilecekleri ve diğer kullanıcılarla paylaşabilecekleri videoları içeren bir özelliktir.

Instagram Video nasıl çekilir?

Instagram uygulamasında, paylaşım oluşturma ekranına giderek veya profilinizdeki Video sekmesini kullanarak Instagram Video çekebilirsiniz.

Instagram Video ne kadar uzun olabilir?

IGTV'de yüklenen mobil videolar 15 dakikaya, masaüstünde yüklenenler ise 60 dakikaya kadar olabilir. Reels için ise maksimum video süresi 60 saniyedir.

Instagram Video'yu nasıl düzenleyebilirim?

Instagram, videolarınıza filtreler, efektler, metinler ve müzik eklemek için düzenleme araçları sunar. Bu özellikler, videolarınızı kişiselleştirmenize yardımcı olur.

Instagram Video nasıl paylaşılır?

Instagram Video'lara etiket nasıl eklenir?

Instagram Video için en iyi zamanlama nedir?

Instagram Video paylaşımı için en iyi zamanlamayı belirlemek için, hedef kitlenizin etkin olduğu saatleri gözlemleyebilir ve bu saatlerde yayınlama yapabilirsiniz.

Instagram Video nasıl daha fazla etkileşim alır?

Daha fazla etkileşim almak için Instagram Video'nuzu ilgi çekici başlıklarla, görsel açıdan çarpıcı bir şekilde ve kısa ve öz bir biçimde hazırlayabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here