İnstagram IG TV Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

1
849

İnstagram’a son gelen özelliklerden bir tanesi de IG TV oldu. Eğer telefonunuzdaki mobil uygulamanızın en güncel versiyonunu kullanıyorsanız ana sayfanızda IG TV’ye denk gelmişsinizdir. Peki, bu IG TV nedir? İnstagram’ın IG TV’den beklentisi ne olacak? IG TV popüler olarak kullanılıyor mu? Bu soruların cevabını aşağıdaki rehberimizde bulabilirsiniz. 

IG TV Nedir?

IG TV İnstagram’ın yeni getirdiği özelliklerinden bir tanesi. Son güncellemeyle beraber otomatik olarak gelen IG TV’nin amacı uzun süreli videoların paylaşılması. IG TV’de 1 saate kadar video paylaşabilirsiniz. Bu özellikle hikayelerin kısa süreli olmasından dolayı yakınanlar için oldukça güzel bir özellik oldu.

IG TV’yi kullanırken telefonunuzu dik konumda kullanmalısınız. Bunun sebebi ise İnstagram yetililerinin açıklamasına göre, telefonu en rahat şekilde kullanıldığı konumun dikey pozisyon olması. Bununla beraber dikey pozisyonda kullanmanın bir avantajı da videoların daha kaliteli olarak yayınlanabilmesi. 

Her şey bununla sınırlı değil İnstagram IG TV için ilerisini de düşünüyor. IG TV’nin yaygınlaşmasından sonra IG TV’nin ayrı olarak uygulamasının yapılacağı belirtiliyor. Bununla beraber ilerleyen zamanda IG TV bilgilsayardan da izlenebilecek. 

instagram hikaye gizleme

Aslına bakılırsa İnstagram bu girişimiyle internet televizyonculuğuna adım attı. Belki de gelecekte Youtube’a bir rakip olabilir. Hatta söylentilere göre ilerleyen zamanlarda İnstagram IG TV’de video paylaşanlara ücret ödeyecek.

Bildiğiniz gibi Youtube, kendi platformunda video paylaşan ‘Youtuber’lara ücret veriyor. Durum böyle olunca Youtube’daki kitle zamanla İnstagram’a da yönelebilir. 

Belki de zamanla akıllı televizyonlarda bile IG TV uygulaması yer alabilir. Böylece tam anlamıyla internet televizyonculuğuna girişilmiş olur. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse, IG TV üzerinden internet dizisi paylaşılması bile mümkün olabilir.

IG TV’nin bir özelliği de sizin izlediklerinize göre önerilerde bulunabilmesi ve aynı zamanda popüler olarak izlenenleri de listelemesi. Tıpkı Youtube’daki ana sayfanız ve trendler kısmı gibi. Youtube her ne kadar çok büyük platform olsa da ilerleyen zaman da IG TV’nin Youtube’a güçlü bir rakip olabilme ihtimali yüksek.

IG TV Nasıl Kullanılır ?

IG TV’yi kullanabilmek için öncelikle İnstagram’ın en güncel sürümünü yüklemelisiniz. Eğer İnstagram’ın en güncel sürümü telefonunuzda yüklüyse ana sayfanıza giriş yapın ve sağ üst köşede, direkt mesaj simgesinin yanında bulunan IG TV simgesine dokunun.

instagram IG TV nedir

IG TV‘yi ilk kez açtıysanız karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir, bu ekranda ‘Şimdi İzle‘ butonuna dokunmalısınız.

 

instagram IG TV nedir

IG TV’nin ana ekranı aşağıdaki gibi olacaktır. Bu ekranda aşağıda bulunan kısımdan istediğiniz videoyu seçerek izleyebilirsiniz.

instagram IG TV nedir

Yukarıdaki butonları açıklamak gerekirse;

  • Senin İçin‘ kısmından daha önce izlediklerinizle alakalı ve hoşunuza gidebilecek videolara bakabilirsiniz.
  • Takip Ettiklerin‘ kısmından, takip ettiğiniz kişilerin IG TV’de paylaştıklarına bakabilirsiniz.
  • Popüler‘ kısmından da, gündemde olan ve çok izlenen videoları takip edebilmeniz mümkün.
  • İzlemeye Devam Et‘ butonuyla da daha önceden izleyip yarım bıraktığınız videoları görebilirsiniz.

IG TV’nin kullanımını aşağıdaki hareketli resimden takip edebilirsiniz.

instagram IG TV nedir

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here