Instagram IG TV Video Yükleme Kuralları Nelerdir?

0
1119

Instagram tüm dünyada kullanılan ve bir çok kişi tarafından sevilen bir hal aldı. Her gün milyonlarca kişi Instagram’da çevrimiçi oluyor ve gönderi paylaşıyor. paylaşılan bu gönderilere milyonlarca beğeni ve yorum geliyor.

Instagram’a bu düzeyde bir talep olunca doğal olarak Instagram yönetimi de durmuyor ve sürekli yenilikler getiriyor. İlk başlarda sadece fotoğraf ve video paylaşılan bir platform olan Instagram kendini oldukça geliştirdi. En basitinden, Instagram’ın ilk zamanlarında 15 saniyeden daha uzun video paylaşılamıyordu. Şu an ise bu limit 1 dakikaya kadar yükseltildi.

Tüm bunların ardından videoların uzunluğu yetmedi ve platforma IG TV özelliği geldi. Bu özellik sayesinde uzun videoları yükleyememe sorunu çözülmüş oldu. IG TV’den biraz bahsetmek gerekirse, Instagram üzerinden uzun videolar paylaşmanızı sağlayan bir platform diyebiliriz. IG TV hakkında daha detaylı bilgi almak için İnstagram IG TV Nedir ? Nasıl Kullanılır ? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

IG TV uzun video paylaşmak için oldukça iyi bir platform ancak tabi ki video paylaşmanın belirli kuralları ve ölçüleri bulunuyor. Örneğin, videolar dikey olarak izlenmek için tasarlanmıştır. Tüm bu kuralları öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Instagram IG TV’ye ne kadar uzun video yüklenebilir?

instagram ig tv kanal nasıl açılır

IG TV’ye video yüklemek için videonuzun en az 15 saniye en fazla ise 10 dakika olması gerekmektedir. Ancak mavi tike sahip olan hesaplar 60 dakika uzunluğunda video paylaşımında bulunabiliyor. Buradaki en önemli nokta ise paylaşmak istediğiniz videoyu bilgisayardan yüklemeniz gerekiyor ve videonuzun dosya uzantısı MP4 formatında olmalıdır.

Instagram IG TV’de video çözünürlüğü ve boyutu ne olmalıdır?

Instagram IG TV dikey olarak tasarlanmış bir platformdur. Bu yüzden paylaşacağınız videoların 9:16 oranında, dikey formatta olması gerekmektedir.

Videolarınızın en azından 30 FPS (saniye başına 30 kare) ve 720p çözünürlüğe sahip olması gerekmektedir. Platformdaki video kalitesini arttırmak için bu durum oldukça önemlidir.

Son olarak en önemli konulardan bir tanesi de dosya boyutudur. Eğer yüklemek istediğiniz video 10 dakikadan daha kısaysa en fazla 650 MB boyutunda olması gerekmektedir. Eğer 60 dakikalık bir video yüklemek istiyorsanız en fazla 3.6 GB büyüklüğünde bir dosya yükleyebilirsiniz.

İnstagram IG TV Video İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Instagram içerisinde uyulması gereken bir takım kurallar vardır. Bunların başınca +18 paylaşımlar, ırkçılık ve nefret gibi suçlar içeren video paylaşımları yapılamaz. Eğer bu tarzda video paylaşımları yaparsanız bu içerikler kaldırılabilir. Aynı şekilde topluluk kurallarına uymayan videoları şikayet edebilirsiniz. 

İnstagram topluluk kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here