Instagram İşletme Hesaplarında İstatistikler Nasıl Kullanılır?

0
2011

Instagram’da işletme hesapları kullananların istatistikleri görme özelliği vardır. Böylece Instagram sayfalarının yönetimi daha kolaydır ve yapılan paylaşımların analizi takip edilebilir. Şimdi, sizler için Instagram istatistikleri hakkında bilgi verebiliriz.

Instagram İşletme Hesabı Nedir?

instagram istatistikleri nasıl kullanılır

Instagram’da normal kullanıcı hesaplarının yanı sıra, işletme hesapları da bulunmaktadır. Aslında her Instagram kullanıcısı isterse işletme hesabını kullanabilir. Görünüm ve kullanış olarak her ne kadar pek bir farkı olmasa da işletme hesaplarının avantajları bulunmaktadır.

İşletme hesabına geçtikten sonra gönderilerinizin ve sayfanızın analizlerini görebilirsiniz. Böylece, sayfanızı büyütmek çok daha kolay olacaktır. Bunun yanında sayfanızın en çok beğenilen, takip etmeyenlerin beğenme sayısı gibi pek çok farklı özelliğe ulaşabilirsiniz.

Instagram’da İşletme Hesabı Nasıl Açılır? isimli yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Instagram İstatistikleri Nedir? 

Instagram istatistiklerinin sadece işletme hesaplarında yer aldığını ifade etmiştik. Peki, Instagram istatistikleri nedir? Bu sorunun cevabı kısaca, sayfanızın aldığı tüm geri dönüşleri, beğenmeleri, profilinize girenlerin sayısı, gönderilerinizi görenlerin sayısı, hedef kitleniz hakkında bilgi veren bir oluşumdur.

Instagram istatistikleri, sayfaların planlama yapması için büyük önem taşımaktadır. Örneğin, en çok beğenilen gönderilerinize göre bir düzenleme yaparak, profilinizin daha çok takipçi kazanmasını sağlayabilirsiniz. Yada hedef kitlenizi belirleyerek, yöneleceğiniz alanı bulabilirsiniz. Bu yüzden Instagram istatiskleri büyük önem taşımaktadır.

Instagram İstatistikleri Nasıl Kullanılır? Nasıl Analiz Edilir?

Instagram istatisklerini birkaç başlık altında incelemek daha doğru olacaktır. Dilerseniz başlayalım.

Gönderi İstatistikleri

Gönderi istatistikleri, paylaştığınız gönderinin aldığı etkileşimleri gösterir. Bu bilgiye ulaşmak için paylaştığınız gönderi altında yer alan “istatistikleri gör” butonuna dokunmanız gerekmektedir.

Buraya tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

Buradan görebileceğiniz üzere, gönderimiz 48 beğeni, 2 yorum, 12 kaydedilme, 1 DM’den gönderilme almış. Bununla beraber 1 kişi profili ziyaret etmiş ve toplam 400 kişi tarafından erişim sağlanmış. Bu rakamları takipçi sayınıza oranlayarak, sizin için iyi veya kötü olduğunu analiz edebilirsiniz.

Hesap İstatistikleri

Bu veri, gönderi istatistiklerini görmeye göre çok daha kapsamlıdır. Çünkü tüm istatistikler burada toplanmaktadır. Bu verilere ulaşmak için profilinize girip, sağ üst taraftan ayarlar menüsünü açmanız ve buradan istatistikleri seçmeniz gerekiyor.

Buradan, profiliniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. İstatistikleri seçtiğinizde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

İçerik

Gönderiler: Burada paylaştığınız tüm gönderileri görebilirsiniz, ancak asıl özelliği bu değildir. Tüm gönderilerinizi sizin belirttiğiniz filtreye göre sıralayabilir. Örneğin; En çok beğeni alan gönderileri, en çok görüntülenen gönderileri, en çok etkileşim alan gönderileri vs. sıralayabilir. Bunu için tümünü gör butonuna tıklamanız ve yukarıda yer alan “Erişim” seçeneğinden filtrenizi seçmeniz gerekir.

Hikayeler: Tıpkı gönderilerin analizi gibi hikayelerin analinizi yapmanız da mümkündür, ancak hikayelerin son 14 günlük olan kısımları analiz edilebilir. Bu yüzden daha eski hikayelerin analizi mümkün değildir. Hikaye analiz etmek için, “tümünü gör” butonuna dokunduktan sonra yukarıda sol üstten filtre seçeneğine dokunabilirsiniz. ( Aşağıdaki fotoğraftaki “erişim” butonuna)

İçerik kısmında yer alan istatistikler bu kadardı, şimdi hareketler kısmını inceleyelim.

Hareketler

Hareketler bölümü kabaca, hesabınızın aldığı etkileşimleri gösterir.

Keşif: Buradan hesabınıza erişim sağlayan kişilerin sayısını görebilirsiniz. Erişim bölümünde, gönderilerinizi ve hikayelerinizi gören tekil şahısların sayısı yer alır. Gösterimler bölümündeyse, haftalık toplam görüntülenmeniz yer almaktadır. Bu verilerin tamamı 7 günlüktür.

Etkileşimler: Burada kullanıcıların profilinizle etkileşim halinde olduğunda gerçekleştirdiği eylemler ölçülür. Örneğin, profil ziyaretleri bölümünde haftalık profilinize erişen kişilerin sayısı verilmektedir.

Hedef Kitle

Instagram’da hedef kitlenizi belirlemek oldukça önemlidir. Bunun için hedef kitle bölümünü aktif olarak kullanmak faydalı olacaktır. Instagram hedef kitle analizi 100 takipçiye ulaştıktan sonra açılmaktadır. Burada en önemli nokta, takipçilerinizin organik ve gerçek olmasıdır.

Not: Yukarıda paylaşılan fotoğraflar, Instagram karanlık mod kullanarak alınmıştır.

Instagram işletme hesabı nasıl açılır?

İşletme hesabı açmak için Instagram profil ayarlarına gidin, 'Hesap Değiştir' seçeneğine dokunun ve ardından 'İşletme Hesabı Oluştur' seçeneğini seçin. Talimatları takip ederek işletme hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İşletme hesabı ile normal kullanıcı hesabı arasındaki fark nedir?

İşletme hesabı, sayfanızın ve gönderilerinizin istatistiklerini görme, reklamlar oluşturma ve hedef kitle analizi gibi özelliklere erişim sağlar. Ayrıca iletişim bilgilerinizi ve işletme kategorinizi profilinizde görüntüleyebilirsiniz.

Instagram istatistikleri neleri içerir?

Instagram istatistikleri, gönderi etkileşimleri, profil ziyaretleri, gönderi görüntülemeleri, takipçi demografikleri ve daha fazlası gibi verileri içerir.

Gönderi istatistikleri neleri gösterir?

Gönderi istatistikleri, gönderinin beğenilerini, yorumlarını, kaydetmelerini, erişim sayısını, profil ziyaretlerini ve daha fazlasını gösterir.

Hesap istatistikleri hangi verileri içerir?

Hesap istatistikleri, takipçi sayısı, profil ziyaretleri, gönderi etkileşimleri, hedef kitle demografikleri ve daha fazlasını içerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here