Instagram Karanlık Mod Nedir? Nasıl Açılır? 2023 Videolu

0
999

Bilindiği üzere pek çok uygulamada karanlık mod bulunmaktadır. Kısa bir süre önce Instagram uygulamasına da karanlık mod özelliği geldi. Peki, nedir bu karanlık mod?

Karanlık Mod Nedir?

Karanlık mod, temel olarak uygulamaların arka planlarının koyu tonlarda olmasıdır. Çoğu kullanıcı, karanlık modu normal moda oranla daha çok sevmektedir. Aslında sadece bir alışkanlık olsa da karanlık mod sevenlerin sayısı oldukça fazla.

Karanlık modun bir diğer avantajı ise gözleri daha az yormasıdır. Arka plan tamamıyla siyah olduğu için gözleriniz daha az ışığa maruz kalacaktır. Bununla beraber amoled ekrana sahip telefonlar için daha uzun şarj süresi sunmaktadır.

Instagram Karanlık Mod

Bu özellik uzun süreler boyunca pek çok kişi tarafından beklendi, her ne kadar geç kalınmış olsa da en sonunda kullanıcılar karanlık mod özelliğine kavuştu. İlk olarak beta sürüm kullananlar için sunulan karanlık mod özelliği daha sonradan tüm kullanıcılar için kullanıma açıldı.

Instagram Karanlık Modu Herkes Kullanabilir Mi?

Ne yazık ki bu özelliği herkes kullanamıyor. Bunun için telefonunuzun karanlık mod özelliğine sahip olması gerekmektedir. iPhone kullanıcıları için iOS 13 sürümüne sahip telefonlar karanlık modu kullanabilirken, Android kullanıcıları için Android 9.0 ve üzerine sahip kullanıcılara bu özellik sunulmaktadır. Kısacası telefonunuzun bu özelliğe sahip olması gerekir.

Instagram Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Bunun anlatmak için hem Android platformunu hem de iOS platformunu ele almamanız gerekir. Uzatmadan başlayalım.

Android Telefonlarda Instagram Karanlık Mod Açma

Tekrar hatırlatmak isterim ki telefonunuzun Android 9.0 Pie sürümüne veya daha üst bir sürüme sahip olması gerekiyor. Çünkü, karanlık mod özelliği sadece bu sürümlere eklenmiş durumda.

 1. İlk olarak telefonunuzun ayarlar bölümüne girin.
 2. Daha sonra ayarlar bölümünde yer alan arama kısmına “karanlık mod” yazın. Bazı Android sürümlerinde karanlık modun adı farklı olabiliyor. Bunun için arama bölümüne “gece modu” yazıp aratabilirsiniz.
 3. Daha sonra çıkan ayar menüsüne girerek, karanlık modu aktifleştirebilirsiniz.
 4. Artık Instagram temanız karanlık moda sahip olacak.

Bu ayarı aktifleştirdikten sonra telefonunuz ana menüsü de karanlık moda dönecektir. İstediğiniz zaman karanlık modu kapatarak eski haline dönüş yapabilirsiniz. Ayrıca bazı telefon modellerinin bildirim panellerinde karanlık moda geçmek için kısa yol bulunmaktadır. Bu özelliği kullanarak pratik bir şekilde karanlık moda geçiş yapabilirsiniz.

iPhone Telefonlarda Instagram Karanlık Mod Açma

iPhone cihazlar için, iOS 13’le beraber telefonlara koyu tema özelliği eklendi. Bu özelliği kullanarak Instagram’ı karanlık modda kullanabilirsiniz. iOS cihazlarda karanlık moda geçmenin iki farklı yöntemi bulunuyor.

1.Yöntem

 1. Telefonunuzun ayarlar bölümüne girin.
 2. Bu menüden “Ekran ve Parlaklık” seçeneğine dokunun.
 3. Karşınıza çıkan ekrandan “koyu” temayı seçin.
 4. Artık, Instagram’ımınız karanlık moda sahip olacaktır.

2. Yöntem (Daha Pratik)

 1. Ekranı yukarı doğru kaydırın ve kontrol panelini açın. (Parlaklık ayarladığımız ekran)
 2. Burada parlaklık ayar çubuğunun tam altında yer alan kırmızı sembole (video kayıt tuşuna benzeyen) dokunun.
 3. Açılan ekrandan sol alt tarafta yer alan “koyu mod”u seçebilirsiniz.
 4. Artık, Instagram’ımınızı karanlık modda kullanabilirsiniz.

Instagram Web Karanlık Mod Açma

Instagram web sayfasına girdiğinizde sol alt köşede üç çizgi göreceksiniz. Tıkladığınızda size menüyü sunan bir alandır.

Ardından “Görünümü değiştir”e basacaksınız ve karşınıza karanlık mod ayarı gelecek. Bu alanda karanlık mod veya aydınlık mod ayarınızı aktifleştirebilirsiniz.

Telefonum Karanlık Moda Uyumlu Değil Ne Yapabilirim?

Eğer Android telefonunuz karanlık moda uyumlu değilse uygulama aracılığıyla karanlık moda sahip olabilirsiniz. Bu yöntem her telefonda çalışmayabilir, ancak genelde işe yaradığını vurgulamak isteriz.

Bunun için Google Play Store’a girip “Dark Mode” isimli uygulamayı yüklemeniz gerekmektedir. Dark Mode uygulamasını hızlıca indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha sonra uygulamaya giriş yaptığınızda “Night Mode” seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Bu işlem sonrasında Instagramı karanlık modda kullanabilirsiniz.

Ne yazık ki, iOS cihazlar için böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

Instagram Karanlık Mod Çalışmıyor Ne Yapabilirim?

Eğer yukarıdaki adımları denediyseniz ve telefonunuzun uyumlu olmasına rağmen karanlık modu kullanamıyorsanız, Instagram uygulamanızı güncellemenizi öneririz. Çünkü, eski uygulamada karanlık mod özelliği bulunmamaktadır.

Instagram Karanlık Mod'un faydaları nelerdir?

Karanlık Mod, gözlerinizin yorulmasını azaltarak daha rahat bir Instagram deneyimi sunar. Ayrıca, ekran parlaklığınızı azaltarak pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olur.

Karanlık Mod'u etkinleştirmek Instagram'ı yavaşlatır mı?

Hayır, Karanlık Mod Instagram'ın hızını etkilemez. Ancak, pil ömrü uzayabilir, bu nedenle telefonunuzun hızını artırabilirsiniz.

Karanlık Mod, tüm Instagram hesapları için kullanılabilir mi?

Evet, Karanlık Mod tüm Instagram hesapları için kullanılabilir. Hem iOS hem de Android kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Karanlık Mod etkinleştirildiğinde, tüm ekranlar karanlık mı olur?

Evet, Karanlık Mod etkinleştirildiğinde, Instagram uygulamasının tüm ekranları karanlık hale gelir.

Karanlık Mod'u istediğim zaman açıp kapatabilir miyim?

Evet, Karanlık Mod'u istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz. Ayarlar bölümünde Karanlık Mod seçeneğini açıp kapatabilirsiniz.

Karanlık Mod, Instagram'ın web sürümünde kullanılabilir mi?

Evet, Instagram'ın web sürümü Karanlık Mod'u destekler.

Karanlık Mod etkinleştirildiğinde, bildirimler nasıl görüntülenir?

Bildirimler Karanlık Mod etkinleştirildiğinde normal olarak görüntülenir. Karanlık Mod yalnızca uygulamanın arka plan rengini değiştirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here