Instagram Kurtarma Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

3
3531

En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan Instagram, kişisel bilgilerin yer aldığı bir platformdur. Dolayısıyla herkes için gizlilik büyük önem taşımaktadır. Özellikle çok fazla takipçisi olan hesapların güvenliği büyük önem arz etmektedir. Çünkü bu hesaplar, kötü niyetli kişiler tarafından hacklenmeye çalışılmaktadır.

Instagram hesabınızın güvenliğini sağlamak için şu adımları uygulamanızı tavsiye edebiliriz:

Instagram kurtarma kodu

  • Hesap şifrenizde büyük-küçük harfler, semboller ve rakamlar yer almalıdır.
  • Şifrenizin uzunluğu 8 karakterden daha uzun olmalıdır.
  • Hesap şifrenizin günlük hayatınızla alakalı bir içeriği olmamalıdır. Yani, doğum tarihi, tuttuğunuz takım, soyadınız gibi bilgileri içermemelidir.
  • Hesaba giriş yaparken iki faktörlü doğrulama yöntemi kullanılmalıdır.

Bu kriterleri göz önüne aldığınız taktirde hesabınızın hacklenme ihtimali oldukça düşecektir. Dolayısıyla bu tavsiyelerimizi önemsemenizi tavsiye ederiz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir? 

Instagram kurtarma kodu

İki faktörlü kimlik doğrulama sistemi hakkında daha önceden makalemiz bulunuyordu. Kısaca açıklamak gerekirse iki faktörlü doğrulama sistemi, Instagram uygulamasına giriş yaptığınızda telefonunuza SMS olarak kod gönderir ve giriş yapmanız için sizden o kodu ister. Bu sayede hesabınızın şifresini bilen birisi bile SMS’deki kodu görmediği sürece hesabınıza erişemeyecektir. Bu güvenlik adımı büyük önem arz eder.

Instagram’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır? isimli yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Instagram Kurtarma Kodu Nedir?

Instagram kurtarma kodu

Instagram kurtarma kodu, iki faktörlü kimlik doğrulama sistemiyle doğrudan alakalı bir yöntemdir. İki faktörlü kimlik doğrulama sistemi oldukça güvenli olsa da telefonunuzu kaybettiğinizde veya sim kartınız bloke olduğunda kimlik doğrulama sistemi için gerekli olan kod size mesaj olarak iletilemeyecektir. Dolayısıyla da Instagram hesabınıza erişmeniz mümkün olmayacaktır.

Kurtarma kodu ise tam burada devreye giriyor. Bu tarz durumların önüne geçebilmek için Instagram hesabınızın içerisinde kurtarma kodu bulunuyor. Doğrulama SMS’i gelmese bile bu kodu kullanarak hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz. Peki Instagram kurtarma kodu nasıl alınır? Dilerseniz şimdi bunun cevabını verelim.

Instagram Kurtarma Kodu Nasıl Alınır?

Instagram kurtarma kodu

Instagram kurtarma kodu hesabınızın ayarlar bölümünde yer almaktadır, ancak unutmayın ki bu koda erişmek için hesabınıza giriş yapabiliyor olmanız gerekmektedir. Bir kere erişim sağladıktan sonra ekran görüntüsü alarak veya bir yere bu kodları kaydederek acil durumlarda kullanabilirsiniz.

Instagram kurtarma koduna erişmek için ilk olarak Instagram ayarlarını açın. Buradan güvenlik sekmesine giriş yapın. Karşınıza çıkan seçenekler arasında “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” seçeneğine dokunun. Açılan ekrandan kurtarma kodları menüsünü seçin. Karşınıza aşağıdaki gibi 5 adet kod çıkacaktır. Bu kodlar sizin kurtarma kodlarınızdır. Bunları ekran görüntüsü alabilir veya herhangi bir yere kaydedebilirsiniz.

Instagram kurtarma kodu

Yukarıdaki görsel Instagram karanlık modda alınmıştır.

Instagram Kurtarma Kodum Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

Instagram kurtarma kodu

Instagram kurtarma kodunuz başkasının eline geçerse ve o kişi bir şekilde sizin Instagram şifrenize ulaşırsa hesabınıza kolaylıkla giriş yapabilir. Dolayısıyla iki faktörlü doğrulama sisteminin bir önemi kalmaz.

Instagram Kurtarma Kodum Başkasının Eline Geçerse Ne yapmalıyım?

Instagram kurtarma kodlarınızın çalındığını düşünüyorsanız, kodların altında yer alan yeni kodlar al seçeneğine dokunarak kodlarınızı değiştirebilirsiniz.

Yazımızı sonlandırmadan önce her bir kodun tek bir sefer çalıştığını belirtmemiz gerekir. Yani bir kere kullandığınız kurtarma kodunu tekrar kullanamazsınız. Bu yüzden 5 kod arasından kullanmadığınız kodu seçmeniz gerekecektir.

Instagram'da hesabımı nasıl gizli yapabilirim?

Hesabınızı gizlemek için Instagram ayarlarında 'Gizli Hesap' seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Bu şekilde sadece takipçilerinizin içeriğinizi görebileceği bir hesaba sahip olursunuz.

Hesabımın şifresini unuttum, ne yapmalıyım?

Instagram'da şifrenizi unuttuysanız, 'Şifremi Unuttum' seçeneğini seçerek hesabınızı geri almak için adımları izleyebilirsiniz. Genellikle e-posta veya telefon numarasıyla hesabınıza yeniden erişim sağlayabilirsiniz.

Hesabıma güçlü bir şifre nasıl oluşturabilirim?

Güçlü bir şifre oluşturmak için büyük-küçük harfleri, sembolleri ve rakamları kombinasyon halinde kullanabilirsiniz. Şifrenizin en az 8 karakter uzunluğunda olmasına özen gösterin ve kişisel bilgilerinizi içermemesine dikkat edin.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı nasıl etkinleştirebilirim?

Profilinizi açın ve sağ üst köşedeki üç çizgi simgesine dokunun. Ayarlar'a gidin ve Güvenlik seçeneğine dokunun. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama'yı seçin ve yönergeleri izleyerek bu özelliği etkinleştirin.

Instagram kurtarma kodlarını neden kullanmalıyım?

Instagram kurtarma kodları, iki faktörlü kimlik doğrulama sistemine erişiminizi kaybettiğinizde veya SMS alamadığınız durumlarda hesabınıza erişmek için kullanabileceğiniz alternatif bir yöntemdir.

3 YORUMLAR

  1. Merhaba ben Instagram kurtarma kodunu alıp kaydetmiştim ama hesabımı çalan kişi şifreyi değiştirdi bu durumda kurtarma kodu kullanabilir miyim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here