Instagram Müzik Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
561

Çok öncelerden bu yana Instagram’da müzik özelliği bulunuyordu, ancak ülkemizde bu özellik kullanılamıyordu. Hatta, yabancı hesaplardan yapılan müzik paylaşımları da dinlenemiyordu.

Yapılan güncellemelerle beraber Türkiye’de de kullanıma açıldı. Bu özellik sadece hikayeler kısmında kullanılmaktadır. Instagram’ın arşivinde yaklaşık 40 milyon şarkı bulunuyor. Storylere şarkı eklemek için herhangi bir uygulama kullanmakta gerekmiyor.

Instagram Müzik Nasıl Kullanılır?

Bu başlığımız altında, sizler için adım adım müzik paylaşımının nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

  1. İlk olarak normal bir şekilde story paylaşma ekranına gelin ve bir fotoğraf çekin veya galerinizden bir fotoğraf seçin.
  2. Daha sonra normalde anket, sticker, soru sorma, konum paylaşımı yaptığımız menüyü açıyoruz. Bunun için ekranı yukarı kaydırabilirsiniz.
  3. Bu menüde müzik seçeneğinin olduğunu göreceksiniz, bu seçeneğe tıklayın.
  4. Karşınıza çıkan ekranda pek çok farklı müzik göreceksiniz. Bu ekrandan istediğiniz müziği seçebilirsiniz veya yukarıdaki kutucuktan arama yaparak istediğiniz şarkıyı bulabilirsiniz.
  5. Şarkınızı seçtikten sonra, şarkının çalmasını istediğiniz bölümü seçebilirsiniz.
  6. Bu ekranda şarkı sözlerinin görünmesini veya şarkının kapak fotoğrafını seçebilirsiniz.
  7. Son olarak paylaş butonuna dokunarak hikayenizi paylaşabilirsiniz.

Instagram Müzik Videolarda Nasıl Kullanılır?

Instagram müziğin oldukça pratik ve başarılı bir uygulama olduğunu belirttik. Her ne kadar yukarıdaki anlatımı fotoğrafları için yapmış olsak da aynı şekilde video paylaşımı da yapılabilir. Videolarda ortaya çıkan farklılık ise çektiğiniz videonun altındaki sesin kapanmasıdır. Yani, video sesi tamamen kısılır ve üzerine seçmiş olduğunuz müzik çalar. Bu sayede iki ses birbirine karışmaz ve temiz bir görüntü ortaya çıkar.

Instagram Müzik Özelliğini Kullanamıyorum

Instagram müzik uygulaması tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir. Eğer müzik uygulamasını kullanamıyorsanız, muhtemelen telefonunuzdaki Instagram uygulaması güncel değildir. Bu yüzden ilk olarak Instagram uygulamasının güncellemesini yapmanız gerekiyor. Daha sonra yukarıdaki adımları tekrar deneyebilirsiniz.

Bu uygulama sayesinde dünyadaki pek çok farklı müzik tarzına ve müziğe kolaylıkla ulaşabilir ve bunları hikayenize ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here