Instagram Önbellek (Cache) Temizleme Nasıl Yapılır? Güncel

0
1687

Instagram hatalarıyla karşılaşıldığında ve çözüm üretilemediğinde başvurulan yöntemlerinden en başta gelenlerden bir tanesi önbelleği (cache) temizlemektir.

Bunun yanı sıra Instagram uygulmasının telefon içerisinde çok fazla yer kaplaması durumunda veya Instagram geçmişini kalıcı bir şekilde silmek için önbelleği temizleme işlemi yapılabilir.

Önbellek temizlemek için yapılması gereken işlemler özünde oldukça basittir. Bunun için uygulamanın önbelleğini temizlemek yeterlidir. Eğer, önbellek nasıl temizlenir? sorusuna cevap arıyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Cache Nedir?

Günümüzde hızlı ve performanslı bir internet deneyimi sağlamak, web siteleri ve uygulamaları için önemli bir hedef haline gelmiştir.

Bu noktada, cache (önbellek) kavramı büyük bir öneme sahiptir. Cache, verileri geçici olarak depolayan ve tekrar erişim sırasında hızlı bir şekilde sunan bir ara bellek türüdür.

Instagram Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Telefonun önbelleğini temizleme işlemi uygulamaların önbelleklerini siler ve telefonun kasmasına ve yavaşlamasına sebep olan dosyaları yok eder.

Önbelleği dolan telefonlar yavaş çalışabilir, uygulamalar kasabilir. Dolayısıyla düzenli olarak bu işlemi yapmak telefonunuzun performansını önemli ölçüde etkileyecektir.

Önbellek temizleme işlemi uygulamaların silinmesine yol açmaz. Uygulama içerisinde sizin tarafınızdan doldurulan ve arka planda çalışan gereksiz dosyaları siler.

Yani, kısaca sizin için gerekli olan verilere dokunmaz ve Instagram kullanma rutininizi engellemez.

Android Telefonlarda Önbellek (Cache) Nasıl Temizlenir?

Android telefonlarda önbellek temizleme işlemi oldukça kolaydır. Bu işlemi gerçekleştirmek için ek bir program kullanımı gerekmez, ancak eğer istenirse önbellek temizleyici programlar da kullanılabilir.

Android telefonlarda uygulamaların önbelleklerini temizlemek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir. Unutmadan, bazı Android telefonların arayüzü farklılık gösterdiği için adımlar farklı olabilir.

 • Anasayfanızda Instagram uygulamanızı bulun ve üzerine basılı tutun. “Uygulama bilgisi” alanına tıklayınız.
  Instagram cache nasıl temizlenir?
 • Yönlendirileceğiniz sayfada “Verileri Temizle” seçeneğine tıklayınız.
  Instagram cache nasıl temizlenir?
 • Açılan ekrandan önbelleği temizleme butonuna dokunun.
  Instagram cache nasıl temizlenir?
 • Eğer bu ekran üzerinden Tüm verileri temizle butonuna dokunursanız, uygulamanın içerisindeki tüm veriler silinecek ve uygulamayı ilk yüklediğiniz hale geri dönecektir.

iPhone Telefonlarda Önbellek (Cache) Nasıl Temizlerim?

Ne yazık ki iOS işletim sistemine sahip olan telefonlarda önbellek temizleme işlemi android’den daha farklıdır. Çünkü iphone telefonun ayarlar menüsünde önbelleği temizleme seçeneği bulunmaz.

iPhonelarda önbellek temizleme işlemi için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

 • Anasayfanızda Instagram uygulamanızın üzerine basılı tuttuktan sonra karşınıza çıkan “uygulamayı sil” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından AppStore’dan Instagram‘ı tekrar yükleyebilirsiniz. Bu işlem sayesinde Iphone Instagram cache temizleyebilirsiniz.

Bunun üzerine geliştirilen harici uygulamalar yardımıyla önbellek temizlemek mümkündür. Bunun için AppStore’da “cache cleaner” şeklinde arama yaparak bu uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Instagram Önbelleği Ne İşe Yarar?

Instagram önbellek temizleme

Uygulamaların önbellekleri hafızada yer kaplar. Yer kaplayan bu veriler aslında sizin daha hızlı erişim sağlamanız için tutulur, ancak hafızanız doldukça telefonunuz yavaşlamaya başlayacaktır.

Instagram’a giriş yaptığınızda internet bağlantınız olmasa bile karşınıza gelen görseller, önbellek sayesinde karşınıza çıkmaktadır. Önbellek tutulan verilerin büyük bir kısmı şunlardır;

 • Yapılan aramalar
 • Yüklenen fotoğraf ve videolar
 • Paylaşılan gönderiler
 • Çerezler
 • Kaydedilen kullanıcı adları
 • Kaydedilen şifreler

Önbelleği temizlediğiniz taktirde hazırda tutulan veriler silinir, ancak bu sizin Instagram kullanma performansınızı etkilemez.

Örneğin, önbelleği temizlediğinizde kayıtlı olan şifreleriniz gitmez. Önbellek temizlendiğinde gereksiz aramalar, eskiden yüklenmiş olan fotoğraflar, gereksiz çerezler gibi önemi olmayan veriler silinir.

Bu önbellek verileri sadece Instagram uygulaması için geçerli değildir. Diğer tüm uygulamalar arka plan içerisinde önbelleklerini saklar.

Dolayısıyla bütün uygulamalar hafızada önbellekleri için bir bölüm ayırmaktadır. Bu yüzden düzenli olarak uygulamaların önbelleklerini temizlemek telefonunuzun performansını önemli yönde etkileyecektir.

Instagram önbelleği ne kadar sıklıkla temizlenmelidir?

Instagram önbelleğini düzenli olarak temizlemek iyi bir uygulamadır. Genellikle ayda bir kez veya ihtiyaç duyuldukça önbelleği temizlemek önerilir.

Instagram önbelleği temizlendiğinde hesap bilgilerim silinir mi?

Hayır, Instagram önbelleğini temizlemek sadece geçici verileri siler. Hesap bilgileriniz, takipçileriniz ve paylaşımlarınız etkilenmez.

Instagram önbelleği temizlendiğinde ne gibi avantajlar elde ederim?

Instagram önbelleğini temizlemek, daha hızlı yükleme süreleri, daha az veri kullanımı ve sorunsuz bir deneyim elde etmenizi sağlar. Ayrıca güncel içerikleri daha hızlı görüntüleyebilirsiniz.

Önbellek temizleme işlemi hesap performansımı etkiler mi?

Önbellek temizleme işlemi geçici olarak yavaş bir yükleme süresine neden olabilir, ancak uzun vadede hesap performansını olumlu yönde etkiler.

Instagram önbelleği temizlendikten sonra tekrar dolabilir mi?

Evet, Instagram'ı kullanmaya devam ettiğiniz sürece önbellek tekrar dolabilir. Önbellek, yeni içeriklerin ve kullanıcı etkileşimlerinin birikmesiyle yeniden oluşur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here