Instagram Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

0
851

Instagram hatalarıyla karşılaşıldığında ve çözüm üretilemediğinde başvurulan yöntemlerinden en başta gelenlerden bir tanesi önbelleği temizlemektir. Bunun yanı sıra Instagram uygulmasının telefon içerisinde çok fazla yer kaplaması durumunda veya Instagram geçmişini kalıcı bir şekilde silmek için önbelleği temizleme işlemi yapılabilir.

Önbellek temizlemek için yapılması gereken işlemler özünde oldukça basittir. Bunun için uygulamanın önbelleğini temizlemek yeterlidir. Eğer, önbellek nasıl temizlenir? sorusuna cevap arıyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Instagram Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Telefonun önbelleğini temizleme işlemi uygulamaların önbelleklerini siler ve telefonun kasmasına ve yavaşlamasına sebep olan dosyaları yok eder. Önbelleği dolan telefonlar yavaş çalışabilir, uygulamalar kasabilir. Dolayısıyla düzenli olarak bu işlemi yapmak telefonunuzun performansını önemli ölçüde etkileyecektir.

Önbellek temizleme işlemi uygulamaların silinmesine yol açmaz. Uygulama içerisinde sizin tarafınızdan doldurulan ve arka planda çalışan gereksiz dosyaları siler. Yani, kısaca sizin için gerekli olan verilere dokunmaz ve Instagram kullanma rutininizi engellemez.

Android Telefonlarda Önbellek Temizleme

Android telefonlarda önbellek temizleme işlemi oldukça kolaydır. Bu işlemi gerçekleştirmek için ek bir program kullanımı gerekmez, ancak eğer istenirse önbellek temizleyici programlar da kullanılabilir. Android telefonlarda uygulamaların önbelleklerini temizlemek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir. Unutmadan, bazı Android telefonların arayüzü farklılık gösterdiği için adımlar farklı olabilir.

 • Telefon ayarlarına girin.
 • Ayarlar kısmından “Uygulamalar” seçeneğine dokunun.
 • Buradan “Yüklü Uygulamalar” seçeneğine dokunun. Bazı telefonlarda “Uygulamaları Yönet” seçeneği de olabilir.
 • Önbellek temizlemek istediğiniz uygulamayı (Instagram) listeden bulun ve seçin.
 • Açılan sayfadan önbelleği temizleme butonuna dokunun.
 • Eğer bu ekran üzerinden verileri temizle butonuna dokunursanız, uygulamanın içerisindeki tüm veriler silinecek ve uygulamayı ilk yüklediğiniz hale geri dönecektir.

iPhone Telefonlarda Önbellek Temizleme İşlemi

Ne yazık ki iOS işletim sistemine sahip olan telefonlarda önbellek temizleme işlemi bu kadar kolay değildir. Çünkü telefonun ayarlar menüsünde önbelleği temizleme seçeneği bulunmaz. Bunun için telefonu bilgisayara bağlamak gerekmektedir. iPhonelarda önbellek temizleme işlemi için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

 • Telefonunuzu bilgisayara bağlayın.
 • Bilgisayara bağlanan cihazın ayarlarına iTunes üzerinden giriş yapın.
 • Bu sekme üzerinden belleği temizlemek için önbellek temizleme seçeneğine tıklayın.

Görüldüğü üzere iOS platformunda önbellek temizleme işlemi daha zahmetlidir. Bunun üzerine geliştirilen harici uygulamalar yardımıyla önbellek temizlemek mümkündür. Bunun için AppStore’da “cache cleaner” şeklinde arama yaparak bu uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Instagram Önbelleği Ne İşe Yarar?

Instagram önbellek temizleme

Uygulamaların önbellekleri hafızada yer kaplar. Yer kaplayan bu veriler aslında sizin daha hızlı erişim sağlamanız için tutulur, ancak hafızanız doldukça telefonunuz yavaşlamaya başlayacaktır.

Instagram’a giriş yaptığınızda internet bağlantınız olmasa bile karşınıza gelen görseller, önbellek sayesinde karşınıza çıkmaktadır. Önbellek tutulan verilerin büyük bir kısmı şunlardır;

 • Yapılan aramalar
 • Yüklenen fotoğraf ve videolar
 • Paylaşılan gönderiler
 • Çerezler
 • Kaydedilen kullanıcı adları
 • Kaydedilen şifreler

Önbelleği temizlediğiniz taktirde hazırda tutulan veriler silinir, ancak bu sizin Instagram kullanma performansınızı etkilemez. Örneğin, önbelleği temizlediğinizde kayıtlı olan şifreleriniz gitmez. Önbellek temizlendiğinde gereksiz aramalar, eskiden yüklenmiş olan fotoğraflar, gereksiz çerezler gibi önemi olmayan veriler silinir.

Bu önbellek verileri sadece Instagram uygulaması için geçerli değildir. Diğer tüm uygulamalar arka plan içerisinde önbelleklerini saklar. Dolayısıyla bütün uygulamalar hafızada önbellekleri için bir bölüm ayırmaktadır. Bu yüzden düzenli olarak uygulamaların önbelleklerini temizlemek telefonunuzun performansını önemli yönde etkileyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here