İnstagram Profili Nasıl Engellenir ?

0
1892

İnstagram kullandığımız zamanlarda bazen istediğimiz kişiler bize rahatsızlık verebilir. Örneğin, istemediğiniz birisi size sürekli direkt mesaj gönderebilir ya da gönderilerinizin altına hoşunuza gitmeyecek yorumlar yapabilir. Kısacası sosyal medya üzerinden tacize uğrayabilirsiniz. Ya da İnstagram’da bir kişinin sizi görmemesini isteyebilirsiniz.

Böyle durumlarda ne yapmanız gerekiyor? En güzel seçeneklerden bir tanesi bu kişinin profilini engellemek olacaktır. Eğer bir kişinin profilini engellerseniz, o kişi sizin profilinizi kesinlikle göremeyecektir. Ancak siz dilediğiniz zaman onun profiline bakabileceksiniz. Tabi ki sizi engellemezse.

İnstagram Profili Nasıl Engellenir?

Öncelikle telefonunuzdan İnstagram uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor. Hesap bilgilerinizi girdikten sonra, engellemek istediğiniz kişinin profiline gitmelisiniz. Profili bulmak için İnstagram’ın ‘keşfet’ kısmına gelerek engellemek istediğiniz kişinin kullanıcı adını aratabilirsiniz.

instagram profil engelleme

Kullanıcının profiline girdiyseniz, sağ üst tarafta bulunan üç nokta sembolüne dokunmalısınız.

instagram profil engelleme

Karşınıza yeni bir ekran açılacak bu ekran aşağıdaki gibi olmalıdır. Bu menüden ‘Engelle’ butonuna tıklamalısınız.

Son olarak karşınıza kullanıcıyı engellemek istediğinize emin misiniz sorusu gelecek, burada mavi renkte olan ‘Evet, eminim’ seçeneğine tıklayarak bu kişiyi engelleyebilirsiniz.

İnstagram Profil Engeli Nasıl Kaldırılır?

İnstagram engel kaldırmanın en kısa yolu, engellediğiniz kişinin profiline girerek ‘Engellemeyi Kaldır’ butonuna basmanız.

Butona dokunduğunuz zaman karşınıza ‘Emin misiniz?‘ sorusu gelecek, burada ‘Evet, eminim’ butonunu seçmelisiniz, seçtikten sonra artık profilin engeli kalkmış olacak. Bu kişi tekrardan sizin gönderilerinizi görebilecek.

Kimi Engellediğimi Hatırlamıyorum?

Eğer daha önceden kimleri engellediğinizi hatırlamıyorsanız ilk yapmanız gereken kendi profilinize girip, sağ üstteki üç çizgi simgesine dokunduktan sonra ayarlara girmeniz olacak.

İnstagram hesap gizlemeİnstagram hesap gizleme

Ayarlar ekranına giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada biraz aşağılara doğru gelip, gizlilik ve güvenlik sekmesinin altında, ‘Engellenen Hesaplar‘ seçeneğine dokunmanız gerekecektir.

Karşınızda tüm engellediğiniz kişilerin hesabı çıkacaktır. Bu ekrandan engelini kaldırmak istediğiniz kişinin profiline girerek, direkt olarak yukarıda anlattığımız gibi engelini kaldırabilirsiniz.

İnstagram hesap engelleme ve kaldırma işlemleri bu kadar. Unutmayın ki siz birinin hesabını engellerseniz o kişi sizin profilinizi göremez ancak siz onunkini görebilirsiniz. Ayrıca engellediğiniz kişi eğer sizi takip ediyorsa otomatik olarak takipten çıkmış olacaktır.

Yani eğer bir kişiyi takipten çıkartmak istiyorsanız, o kişiyi engelleyip daha sonra engelini kaldırarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki böyle bir durumda profilinizin gizli olması gerekmektedir.

Ayrıca bir kişiyi engellediğiniz zaman, o kişinin engellendiğinin farkında olmayacaktır ve herhangi bir bildirim gitmeyecektir. Böylece o kişi için İnstagram üzerinde sır olarak kalacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here