Instagram Shadow Ban Nedir? Nasıl Kaldırılır?

0
1016

Instagram son zamanların en çok kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesi oldu. Platformun 1 milyardan daha fazla kullanıcısı olduğu için güvenlik konusunda da oldukça emek harcanmaktadır.

Instagram’ın temel gelir kaynağı reklamlar olduğu için paylaşılan gönderilerin kalitesinin üst düzeyde olması gerekmektedir. Bunun için Instagram’ın bazı kuralları ve aldığı güvenlik tedbirleri bulunmaktadır.

En başta Instagram’da paylaşılan gönderilerin topluluk kurallarına uyması gerekmektedir. Bunun haricinde yapılan yorumların da hakaret, argo ve zorbalık içermemesi gerekmektedir. Aksini gördüğünüz herhangi bir gönderi veya yorumla karşı karşıya kalırsanız şikayet edebilirsiniz. Daha sonra bu şikayetleriniz Instagram ekibi tarafından değerlendirilerek bir sonuca ulaştırılmaktadır.

Bunların yanında Instagram’ın en önemli bölümlerinden bir tanesi de keşfet bölümüdür. Bu bölümdeki gönderiler özenle seçilerek paylaşılmaktadır. Instagram’ın güvenlik önlemi olarak aldığı kararlardan bir tanesi ise Shadow Ban özelliğidir. Bu özellik sayesinde bazı profiller kısmen engellenmektedir. Shadow Ban nedir? Shadow Ban nasıl kaldırılır? gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Instagram Shadow Ban Nedir?

instagram veri kullanımı

Instagram Shadow Ban tam anlamıyla topluluk kurallarını ihlal etmeyen ancak argo mesaj yazımı, uygunsuz içerik paylaşımı, yasalar karşıtı paylaşımlar, spam, reklam gibi paylaşımlar yapan kişilere uygulanan bir kısıtlamadır.

Shadow Ban yemiş olan bir profil etiket kullansa bile etiket araması yapıldığında görülmemektedir. Yani tam anlamıyla paylaştıklarınızı sadece takipçileriniz görebilmektedir. Başka kullanıcıların sizin gönderilerinizi keşfetmesi mümkün olmayacaktır. Bu kısıtlama kişisel profillerde çok büyük problem olmasa da şirket veya alışveriş hesapları için büyük sorun teşkil edecektir.

Instagram Shadow Ban sorununun temel sebepleri şunlardır;

  • Bot kullanmak
  • Takipçi veya beğeni satın almak
  • Sürekli aynı veya alakasız etiketleri kullanmak
  • Müstehcen içerikli ve yasaklanmış etiketleri kullanmak

Instagram Shadow Ban Nasıl Kaldırılır?

Açıkçası Instagram Shadow Ban kalkması için uzun bir süreç gerekmektedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak Shadow Ban sorununu çözebilirsiniz ancak kesin bir sonuca ulaşacağınızın garantisi yoktur.

Eğer otomatik yorum yapma, beğenme, etiket bulma gibi programlar ve botlar kullanıyorsanız bunları kaldırın. Bu tarz uygulamalar ilerleyen zamanlarda size sorun yaratacaktır.

Daha sonra gönderilerinizdeki etiketleri gözden geçirerek alakasız ve sık kullandığınız etiketleri kaldırmalısınız ve kendinize yeni bir etiket listesi oluşturmalısınız. Ayrıca argo içeren yorumlarınızı ve müstehcen gönderilerinizi de kaldırmalısınız.

Tüm bunları yaptıktan sonra hesabınızdan çıkış yapın ve 3 gün boyunca giriş yapmayın. 3 gün sonra giriş yaptığınız zaman günlük olarak düzenli bir şekilde gönderi paylaşmalısınız. Muhtemelen 1 hafta içerisinde Shadow Ban sorununuz çözülecektir.

Eğer bu çözüm işe yaradıysa tekrar Shadow Ban yememek için gönderilerinize ve etiketlerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here