İnstagram Şifremi Unuttum – Şifre Değiştirme

0
1782

Çoğumuz günümüzün önemli bir kısmını İnstagram da geçiriyoruz. Genellikle uygulama üzerinden giriş yaptığımız da hesabımız hep kayıtlı bir şekilde oluyor ve şifre girmemize gerek kalmıyor. Durum böyle olunca zaman geçtikçe şifremizi unutabiliyoruz. Ya da çok kullanmadığınız bir şifre tercih ettiğiniz zaman unutma ihtimaliniz yükseliyor.

Böyle durumlarda ya da hesabınızın şifresini bildiğini düşündüğünüz birileri olduğu zaman, şifrenizi değiştirmeniz gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için bilgisayar veya akıllı telefona ihtiyacınız olacak. İsterseniz mobil uygulama üzerinden ya da İnstagram’ın web sitesi üzerinden şifre değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ufak bir tavsiye olarak İnstagram şifrenizi belirli periyotlarla değiştirirseniz ve şifrenizin içerisinde büyük – küçük harf, rakam ve sembol (* – ” . gibi) barındırırsanız güvenlik seviyeniz yükselecektir.

Bilgisayardan İnstagram Şifresi Değiştirme

Öncelikle internet üzerinden İnstagram’ın resmi giriş sayfasına gitmelisiniz. Bu sayfada alt kısımda gördüğünüz ‘Şifreni mi unuttun?‘ yazısına tıklayın.

İnstagram şifre değiştirme

Karşınızda aşağıda bulunan fotoğraftaki gibi bir kutucuk olmalı. Bu kutu içerisinde ‘E-posta, Telefon veya Kullanıcı Adı’ bilginizden bir tanesini girmelisiniz ancak unutmayın ki instagram hesabınızla telefon numaranız bağlantılı değilse telefon numaranızı girmenizin anlamı olmayacaktır. E-posta adresi için de aynı durum geçerli, girdiğiniz e-posta adresi İnstagram hesabınızla bağlantılı olmalıdır.

İnstagram şifre değiştirme

Bu ekrandan sonra e-posta adresinize veya telefon numaranıza bir yönlendirme linki gelmelidir.

a) Mail adresine gelen yönlendirme linki

Eğer mail adresiniz ile şifre değiştirme işlemi gerçekleştirecekseniz öncelikle mail sağlayıcı adresinize giderek (Gmail, iCloud, Hotmail vs.) mailinize gelen e-postayı bulmalısınız.

İnstagram şifre değiştirme

Mailin içeriği aşağıdaki gibi olmalıdır. Bu ekranda mavi renkli ‘Reset Password’ butonuna tıklayın.

İnstagram şifre değiştirme

Son olarak karşınıza yeni bir web sayfası açılacaktır ve bu sayfadaki iki kutucuğa da yeni şifrenizi girerek ‘Şifreyi Yenile‘ butonuna basmalısınız.

İnstagram şifre değiştirme

Mail adresiyle şifre yenileme işlemi bu kadar, artık yeni şifrenizi kullanabilirsiniz.

b) Telefon numarasına gelen yönlendirme linki

İnstagram şifre değiştirme işleminde kayıtlı telefon numaranızı kullanmak istiyorsanız, telefonunuza gelen kısa mesajı (SMS) açıp mesajın içerisinde bulunan linke tıklamalısınız.

İnstagram şifre değiştirme

Linke tıkladığınız anda tarayıcınız açılacaktır. Eğer telefonunuzda birden fazla tarayıcı varsa size hangi tarayıcıyı kullanmanızı istediğinizi soracaktır, istediğiniz bir tanesini seçebilirsiniz. Açılan sayfada bulunan iki kutucuğa da yeni şifrenizi yazdıktan sonra ‘Şifreyi Yenile‘ butonuna basmalısınız.

İnstagram şifre değiştirme

Telefon numarasıyla İnstagram şifre değiştirme işlemi de bu kadar, artık yeni şifrenizi kullanabilirsiniz.

Telefondan İnstagram Şifre Değiştirme

Mobil uygulamadan şifrenizi değiştirmek için, hesabınıza giriş yapmanız gereken ekranın hemen altında bulunan ‘Giriş detaylarını unuttun mu? Giriş yapmak için yardım al.’ yazısına tıklayın.

İnstagram şifre değiştirme

Karşınıza çıkacak yeni ekrandaki kutucuğa ‘kullanıcı adı, e-posta veya telefon numaranızı‘ girmeniz gerekiyor. Unutmayın ki girdiğiniz e-posta veya telefon numaranız hesabınız ile bağlantılı olmalıdır. Bu bilgilerden bir tanesini girdikten sonra ileri butonuna dokunuyoruz.

İnstagram şifre değiştirme

Bu ekrandan isterseniz Facebook ile giriş yapabilirsiniz ya da e-posta adresinize ‘hesap doğrulama maili’ gönderebilirsiniz.

İnstagram şifre değiştirme

Eğer e-posta adresini seçtiyseniz, mailinize giriş yaparak gelen kutunuzu kontrol etmelisiniz. Maillerinizin arasında aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir e-posta olmalı.

İnstagram şifre değiştirme

E-postanın içeriği aşağıdaki gibi olmalıdır. Buradan isterseniz mavi renkli ‘hizlitakipcikazanma olarak giriş yapın‘ butonuna basarak direkt olarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Ancak şifrenizi değiştirmek istiyorsanız ‘Instagram şifrenizi yenileyebilirsiniz.’ yazısına tıklamalısınız.

İnstagram şifre değiştirme

Karşınıza çıkan sayfa, şifre yenileme sayfası olacaktır. Buradaki kutucukların ikisine de yeni şifrenizi yazmalısınız.

İnstagram şifre değiştirme

Telefondan da hesap şifrenizi değiştirme yöntemi bu şekilde. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra yeni şifrenizi kullanabilirsiniz.

Unutmadan aşağıdaki ekranda eğer telefon numaranızı girerseniz SMS ile doğrulama kodu alacaksınız. Bu yöntemle şifrenizi değiştirmek için yukarıda anlattığımız ‘b) Telefon numarasına gelen yönlendirme linki’ alt başlıklı bölümü takip edebilirsiniz.

İnstagram şifre değiştirme

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here