Instagram Sohbette Tut Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır? 2023

0
3389

Instagram’daki kullanıcı sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bunun üzerine Instagram ekibi sürekli olarak güncellemeler ve düzenlemeler yaparak Instagram’ı güncel tutmaya çalışıyor.

Bu güncellemelere en büyük örnek olarak hikayeler bölümünü gösterebiliriz. Instagram’a sonradan eklenen özellikler arasında yer alan hikayeler bölümü pek çok kullanıcı tarafından çok sevildi.

Aslına bakılırsa hikayeler kısmı Snapchat’den kopyalanmıştı ancak Snapchat’in önüne geçmeyi başardı.

Bununla beraber DM bölümünde de yenilikler yapıldı. Örneğin görüntülü görüşme, sesli mesaj gibi özellikler eklendi ve DM bölümü daha aktif kullanılmaya başlandı.

Hatta DM’den kişiye özel hikaye gönderilebilir hale geldi. Hikaye haricinde anlık fotoğraf gönderimi de yapılabiliyor. Ancak bu fotoğraflar karşı taraf görüntüledikten hemen sonra siliniyor.

Son zamanlarda DM bölümüne ‘sohbette tut’ kısmı eklendi. Peki, Instagram’da sohbette tut nedir? Instagram sohbette tut özelliği nasıl kullanılır? Tüm bu soruların cevabı için makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Instagram Sohbette Tut Özelliği Nedir?

Bilindiği üzere Instagram, kullanıcılarının gizliliğine ve güvenliğine çok önem veriyor ve özellikle bu konu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Örneğin normal şartlarda DM’den gönderilen fotoğraflar görüntülendikten sonra siliniyor. Sohbette tut özelliği ise sizin talebiniz doğrultusunda bu fotoğrafların silinmemesini sağlıyor.

Yani mesajlaştığınız kişiye sohbette tut özelliğini kullanarak fotoğraf gönderirseniz bu fotoğraflarınız silinmeyecektir ve mesajlaştığınız kişi bu fotoğrafı istediği zaman görüntüleyebilecektir.

Dilerseniz İnstagram sohbette tut özelliğinin nasıl kullanılacağını anlattığımız videoya ve açıklamalara bakalım.

Instagram Sohbette Tut Özelliği Nasıl Kullanılır? Güncel Videolu Anlatım 

Adım adım anlatalım:

1. Tabi ki ilk olarak Instagram uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir. Ana sayfadayken sağ üst taraftan DM sembolüne (instagram dm anket oluşturma) dokunarak DM’lerinize giriş yapmalısınız.

2. Ardından fotoğraf göndermek istediğiniz kişinin konuşması seçerek veya yeni konuşma başlatarak mesajlaşmayı başlatın.

3. Daha sonra kameranızı açarak alt tarafta bulunan seçenekler arasından ‘sohbette tut’ seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

4. Artık istediğiniz fotoğrafı çekip karşı tarafa gönderebilirsiniz. Fotoğrafınızı gönderdikten sonra karşı tarafta kalıcı olarak görüntülenebilecektir. Mesaj yolladığınız kişi bu fotoğrafı telefonuna kaydedebilir.

Instagram sohbette tut özelliği son güncellemeler ile platforma dahil edildi. Aslına bakılırsa eklenmesi gereken özellikler arasında yer alıyordu ve Instagram ekibi bu özelliği de göz ardı etmedi.

Sohbette Tut özelliği nedir?

Sohbette Tut özelliği, bir kullanıcının DM yoluyla bir hikayeyi gönderdikten sonra sohbeti açık tutmasına olanak tanır, böylece alıcı hikayeyi kutusundan kaybolmasına rağmen görüntüleyebilir ve kaydedebilir.

Sohbette Tut özelliğini kapatabilir miyim?

Hayır, Sohbette Tut özelliği gönderen tarafından kapatılamaz. Ancak, alıcı hikayeyi sohbetten Kaydetmekten Vazgeç seçeneğiyle kaldırabilir.

Hikayemi Sohbette Tut özelliğiyle gönderirsem, alıcı bunu kimlerle paylaşabilir?

Alıcılar, hikayeyi sohbet içinde görebilecekleri kişilerle paylaşabilirler, ancak hikaye doğrudan gönderen kişi tarafından kimlerle paylaşıldığını göremezler.

Sohbette Tut özelliğini kullanırsam, hikayem otomatik olarak kaydedilir mi?

Hayır, hikaye yalnızca alıcı tarafından kaydedildiğinde kaydedilir.

Hikayemi Sohbette Tut özelliğiyle gönderirsem, alıcı hikayeyi kaç kez görüntüleyebilir?

Alıcılar, hikayeyi ne kadar sıklıkla görüntüleyebileceklerine dair bir sınırlama olmadan istedikleri kadar görüntüleyebilirler.

Sohbette Tut özelliğini kullanarak gönderdiğim hikayeyi geri alabilir miyim?

Gönderimi geri al butonuna basarak normal bir mesajı geri alır gibi sohbette tut story'lerini de kaldırabilirsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here