Instagram Son Görülme ve Çevrimiçi Özelliği Nasıl Kapatılır?

0
422

Mesajlaşma platformlarında son görülme ve çevrimiçi olma özelliği hakkında hepimiz bilgi sahibiyiz. Bilindiği gibi Instagram’ın DM kısmına gelen güncelleme ile beraber Instagram’da da son görülme ve çevrimiçi görünme özelliği yer aldı.
Pek çok kişi mesajlaşma uygulamalarında son görülme özelliğini kapattığı için Instagram’da “hareket durumunu” kapatma özelliği yer aldı. Böylece Instagram kullanıcıları istedikleri zaman son görülme özelliğini kapatarak diğer kullanıcılardan kendisini soyutlayabilir.

Instagram Son Görülme – Çevrimiçi Özelliği Nedir?

Bu özellik hakkında bilgi sahibi olmayanlar için bu özelliği ksıaca açıklayalım. Instagram çevrimiçi özelliği, Instagram’a saat kaçta giriş yaptığınızı, en son ne zaman girdiğinizi veya çevrimiçi olma durumunuzu diğer kullanıcılara gösterir.

Her kullanıcı bu durumdan memnun olmadığı için son görülme özelliğini kapatmak için özel seçenek de yer almaktadır. Böylece Instagram’ın bu özelliğini kullanmak istemeyen kişiler çevrimiçi özelliğini kapatabilir.

Instagram  Son Görülme – Çevrimiçi Özelliği Nasıl Kapatılır?

Instagram’ıın son görülme özelliğini kapatmak oldukça kolaydır. Bu işlem için akıllı telefon, tablet veya bilgisayar kullanılabilir. Instagram son görülme özelliği kapatma işlemleri şu şekildedir:

  • İlk olarak hesabınıza giriş yapın ve profilinizden ayarlar seçeneğine tıklayın.
  • Açılan ekranlar arasında “Gizlilik” seçeneğine dokunun.
  • Bu ekran üzerinde yer alan “Hareket Durumu” menüsüne tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ekranda “Hareket Durumunu Göster” seçeneğini kapayın
  • Artık Instagram kullanıcıları sizin hesap hareketlerinizi takip edemeyecektir.

 (Yukarıdaki ekran görüntüleri Instagram’ın karanlık mod özelliği kullanılarak alınmıştır.)

Bu işlemler sonucunda, artık diğer kullanıcılar sizin aktif olma durumunuzu takip edemeyecektir. Tabi ki bundan sonra sizde herhangi bir kullanıcın son görülme zamanını takip edemeyeceksiniz. Bu özelliği tekrar aktifleştirmek için yukarıdaki işlemleri tekrarlamanız yeterlidir.

Son görülme özelliği, hesap güvenliği ve gizliliğine önem veren kişiler için oldukça önemlidir. Instagram’da bir çok kişisel bilgimizi paylaştığımız için bu duruma dikkat edilmelidir. Bunun yanında hesap güvenliğini arttırmak için iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi kullanılabilir.

Instagram Son Görülme Özelliği Kapatılırsa Ne Olur?

Instagram’da son görülme özelliğinizi kapatmanız, Instagram kullanımı açısından herhangi bir negatiflik oluşturmayacaktır. Bu özellik genellikle gizliliğe önem veren kişiler tarafından kapatılmaktadır.

Genelde kullanıcılar tarafından merak edilenlerden bir tanesi; son görülme özelliğinizi kapattığınızda takipçilerinize bildirim gidip gitmediğidir. Bu soruya cevap vermek gerekirse, kesinlikle takipçilerinize herhangi bir bildirim gitmeyecektir, ancak hesabınızın son görülmesini göremeyen takipçiler bu durumu anlayabilir.

Kısaca son görülme özelliğinin kapatılması sadece diğer kullanıcılar, sizin anlık durumunuzdan ve Instagram’a giriş geçmişinizden haberdar olamaz. Ayrıca bu özellik istenilen zamanda kapatılıp, açılabilir. Bu tercih tamamen kullanıcılara bırakılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here