Instagram Yakın Arkadaş Listesi Özelliği Nasıl Kullanılır, Nedir?

0
1362

İnstagram’da her geçen gün yeni bir özellik geliyor. Şüphesiz ki en çok yenilik getiren sosyal medya platformlarından bir tanesi İnstagram’dır. Son dönemlerde ‘ad etiketi‘, ‘IG TV‘ gibi birbirinden farklı yenilikler getiren İnstagram’da bu sefer bambaşka bir şey kullanılmaya başlandı. Bu yeni gelen özelliğin adı ‘yakın arkadaş‘ oldu. Peki bu özellik ne işe yarıyor? Dilerseniz şimdi bunları aktaralım.

Instagram yakın arkadaş özelliği nedir?

Bu özellik sayesinde kendi yakın çevrenizden oluşan ‘yakın arkadaş listesi’ yapıyorsunuz. Bu listeye eklediğiniz arkadaşlarınıza özel olarak paylaşımlar yapabiliyorsunuz. Yani paylaştığınız gönderiyi sadece arkadaş listenizdeki kişiler görebiliyor. Sadece gönderi değil hikayeleri de sadece yakın arkadaşlarınızın görmesini sağlayabilirsiniz. Aslında İnstagram’ın burada yapmak istediği şey sahte(fake) profillerin önüne geçmektir. Bu özelliği kullandığınız zaman ‘yakın arkadaş listesinde‘ olmayan takipçileriniz siizn bu paylaşımlarınızı göremeyecektir.

İnstagram yakın arkadaş listesi nasıl oluşturulur?

İlk yapmanız gereken İnstagram uygulamasına giriş yapmak ve kullanıcı bilgilerinizi doğru şekilde girmektir. daha sonra kendi profil sayfanıza giriş yapmanız gerekiyor. Burada en sağ üstte bulunan ‘üç çizgi’ veya ‘çark’ simgesine tıkladığınız zaman aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir menü açılması gerekiyor.

instagram yakın arkadaş listesi

Bu açılan menüden, ‘yakın arkadaşlar‘ seçeneğini seçmelisiniz.

instagram yakın arkadaş listesi

Daha sonra karşınıza yeni bir sayfa açılacaktır. Bu ekranda size önerilen kişileri ve takip ettiğiniz kişileri görebilirsiniz. Her kullanıcının yanında yeşil renkte ekle butonu olacaktır. Bu butonu kullanarak istediğiniz kişileri listenize ekleyebilirsiniz. Böylece sadece yakın arkadaşlarınızın görmesini istediğiniz gönderileri paylaşabilirsiniz.

instagram yakın arkadaş listesi

İnstagram yakın arkadaşlara özel hikaye nasıl paylaşılır?

Her zamanki gibi hikaye paylaşma ekranından herhangi bir fotoğraf veya video çektiğiniz zaman alt tarafta yeşil renkte yıldız sembolü (yakın arkadaşlar) göreceksiniz bu butona tıkladığınız zaman paylaştığınız hikayeyi sadece yakın arkadaş listenizde olan kişiler görecektir. 

instagram yakın arkadaş listesi

Birinin yakın arkadaşlar listesinde olup olmadığımı nasıl anlarım?

Bu işlem aslında oldukça basittir. Anasayfada en tepede bulunan hikaye paylaşımlarında hikayeyi izlemeden önce normal şartlarda pembe bir çember vardır ve hikayeyi izledikten sonra bu çember kaybolur. Eğer yakın arkadaş listesinde olduğunuz birisi hikaye paylaşırsa bu çemberin rengi yeşil olacaktır. 

Ayrıca son olarak birini yakın arkadaş olarak eklerseniz o kişiye bildirim gitmeyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here