Instagram Yorum Kapatma Özelliği Nasıl Kullanılır? 2023-Resimli

0
1345

Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformu olan İnstagram’da her geçen gün yenilikler artıyor ve kullanıcıların güvenliğinin sağlanmasına oldukça dikkat ediliyor.

Bazı durumlarda İnstagram’da fotoğraflarımızın altına yorum yapılmamasını isteriz ya da bazı durumlarda gönderimizin altına taciz içerikli veya reklam için yorumlar gelmektedir. Bu gibi durumlar yaşanmaması için İnstagram, kullanıcılarına ‘yorum kapatma’ özelliği sunuyor. Böylece gönderilerinizin altına yorum gelmemesini sağlayabilirsiniz. Böylece çirkin yorumlardan da kurtulmuş olursunuz.

İnstagram’ın yorum kısmında sunduğu güzel özelliklerden bir tanesi de yorum filtreleme özelliğidir. Bildiğiniz gibi İnstagram’da herkese her istediğini diyebileceğini düşünen kişiler vardır. Bu kişilerin önüne geçmek için ise ‘Yorum Filtreleme’ özelliği oldukça kullanışlıdır.

Yorum filtreleme özelliğini kullanırsanız, seçtiğiniz kelimeleri içeren yorumları engellemiş olacaksınız. İsterseniz, İnstagram’ın sunduğu rahatsız edici kelimeleri de kullanabilirsiniz. Yani şöyle, bir kişi bir gönderinizin altına istemediğiniz kelimeleri içeren bir yorum yaparsa, o yorum otomatik olarak engellenmektedir. Dilerseniz sırasıyla bu özelliklerin nasıl kullanılacağına bakalım.

Instagram Yorum Kapatma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Android:

İnstagram hesap gizleme
Instagram profil sayfası

● Öncelikle ilk yapmanız gereken Instagram uygulamanızı açmanız olacaktır. Daha sonra profilinize girip, yorumlarını kapatmak istediğiniz gönderiyi açmalısınız.

● Yorum yapılmasını engellemek istediğiniz gönderinizi açtıktan sonra sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine dokunun. karşınıza gelen seçeneklerin en altında ‘Yorum Yapmayı Kapat’ özelliği olacaktır. Bu seçeneği seçtiğiniz anda artık gönderiniz yoruma kapalı olacaktır.

instagram yorum kapatma
Instagram yorum yapmayı kapama butonu

● Eğer tekrardan gönderinizi yorum yapmaya açmak isterseniz, yine aynı şekilde gönderinizin sağ üst köşesinde bulunan üç çizgi simgesine dokunarak açılan menüde en altta bulunan ‘Yorum Yapmayı Aç‘ seçeneğine tıklamalısınız.

instagram yorum kapatma
Instagram yorum yapmayı açma butonu

● Gönderinizi paylaştığınız andan itibaren direkt olarak yoruma kapalı olmasını istiyorsanız, gönderi paylaşırken düzenleme bölümünde (filtre uygulanan ekrandan bir sonraki ekran) en altta bulunan ‘Gelişmiş Ayarlar‘ seçeneğine dokunmalısınız.

instagram yorum kapatma
Instagram gelişmiş ayarlar

● Açılan ekranda aşağıdaki gibi ‘Yorum Yapmayı Kapat’ seçeneği göreceksiniz. Bu seçeneğe açarsanız gönderileriniz otomatik olarak yoruma kapalı paylaşılacaktır.

instagram yorum kapatma
Instagram yorum yapmayı açma ve kapama ayarı

IOS:

● İçerik paylaştıktan sonra fotoğrafın sağ üst köşesinde üç nokta bulunur, tıklayınız. Yorum yapmayı kapat’a bastığınızda içeriğiniz direkt yorumlara kapanacaktır.

● İçeriğinizi yorumlara kapattıktan sonra fotoğrafın beğeni sayısının hemen altında “Yorumlar kapalı. Kontrolleri gözden geçir” kısmına basınız. Bu alan sayesinde instagram yorumlar için daha fazla ayarlama yapabilirsiniz.

● Özel sözcükleri ve söz gruplarını yönete tıklarsanız karşınıza aşağıdaki sayfa açılacaktır. Eğer yorumlarınızda bulunmasını, görünmesini istemediğiniz sözcük veya söz grupları varsa buraya aralarına virgül koyarak sıralayabilirsiniz.

Instagram Yorum Filtreleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Mobil Uygulamada:

● Bu özelliği aktif etmek için ilk yapmanız gereken profilinize giriş yapmak olacaktır.

İnstagram hesap gizleme
Instagram profil sayfası

● Daha sonra profilinizin en sağ üst köşede bulunan üç çizgi butonuna dokunup, yandan açılan menüden ayarları seçmeniz gerekir.

İnstagram hesap gizleme
Instagram profil sayfası sağ üst köşedeki üç çizgi

● Ayarlar ekranında, Gizlilik ve Güvenlik sekmesi altında ‘Yorum Kontrolleri‘ adında bir seçenek olacaktır. Bu seçeneğe tıklayın.

instagram yorum kapatma

● Yorum kontrolleri kısmından sizin gönderinize yorum yapmasını istemediğiniz kişilerin instagram kullanıcı adlarını ekleyebilirsiniz.

instagram yorum kapatma

Masaüstü Instagram’da:

● Instagram sol alt köşedeki daha fazlaya tıklayınız. Ardından ayarlar butonuna tıklayın. Sağ kısımdaki menü sıralanacak. Gizlilik ve güvenlik’e tıkladıktan sonra yorum ayarlarını düzenle butonuna tıklayabilirsiniz.

● Bu kutucuğa engellenmesini istediğiniz sözcükleri yazabilirsiniz. Ancak dikkat edin her kelimeden sonra virgül kullanmalısınız. Aksi halde İnstagram bu sözcükleri, bir kalıp gibi algılayacaktır.

İşlemler bu kadar bundan sonra isterseniz gönderilerinizin yorumlarını kartal şişman escort kapatabilirsiniz veya yorumları filtreleyebilirsiniz. 

Instagram'da yorumları kapatmak için hangi adımları izlemeliyim?

İçeriği paylaştıktan sonra, fotoğrafın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya dokunun ve Yorum Yapmayı Kapat seçeneğini seçin.

Bir içerik paylaştıktan sonra yorumları tekrar açmak mümkün müdür?

Evet, içerik paylaştıktan sonra, fotoğrafın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya dokunun ve Yorum Yapmayı Aç seçeneğini seçin.

Yalnızca belirli kişilerin yorum yapmasına izin vermek mümkün müdür?

Maalesef, Instagram'da yalnızca belirli kişilerin yorum yapmasına izin veren bir özellik bulunmamaktadır. Ancak, yorum filtreleme özelliği ile belirli kelimeleri içeren yorumları engelleyebilirsiniz.

Yorum filtreleme özelliğini nasıl kullanabilirim?

Yorum filtreleme özelliği yalnızca belirli bir gönderi için mi geçerlidir?

Hayır, yorum filtreleme özelliği tüm gönderileriniz için geçerlidir.

Bir yorumu yanlışlıkla engellediysem, geri alma imkanım var mıdır?

Maalesef, bir yorumu yanlışlıkla engellediyseniz geri alma imkanı bulunmamaktadır. Ancak, yorum filtreleme özelliğini devre dışı bırakarak yorumları yeniden görebilirsiniz.

Yorum filtreleme özelliği yalnızca belirli bir dil için geçerli midir?

Hayır, yorum filtreleme özelliği tüm diller için geçerlidir.

Yorum filtreleme özelliği kullanmak Instagram hesabımın güvenliğini arttırır mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here