İnstagram Yorum Kapatma Özelliği Nasıl Kullanılır?

0
947

Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformu olan İnstagram’da her geçen gün yenilikler artıyor ve kullanıcıların güvenliğinin sağlanmasına oldukça dikkat ediliyor.

Bazı durumlarda İnstagram’da fotoğraflarımızın altına yorum yapılmamasını isteriz ya da bazı durumlarda gönderimizin altına taciz içerikli veya reklam için yorumlar gelmektedir. Bu gibi durumlar yaşanmaması için İnstagram, kullanıcılarına ‘yorum kapatma’ özelliği sunuyor. Böylece gönderilerinizin altına yorum gelmemesini sağlayabilirsiniz. Böylece çirkin yorumlardan da kurtulmuş olursunuz.

İnstagram’ın yorum kısmında sunduğu güzel özelliklerden bir tanesi de yorum filtreleme özelliğidir. Bildiğiniz gibi İnstagram’da herkese her istediğini diyebileceğini düşünen kişiler vardır. Bu kişilerin önüne geçmek için ise ‘Yorum Filtreleme’ özelliği oldukça kullanışlıdır.

Yorum filtreleme özelliğini kullanırsanız, seçtiğiniz kelimeleri içeren yorumları engellemiş olacaksınız. İsterseniz, İnstagram’ın sunduğu rahatsız edici kelimeleri de kullanabilirsiniz. Yani şöyle, bir kişi bir gönderinizin altına istemediğiniz kelimeleri içeren bir yorum yaparsa, o yorum otomatik olarak engellenmektedir. Dilerseniz sırasıyla bu özelliklerin nasıl kullanılacağına bakalım.

İnstagram Yorum Kapatma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Öncelikle ilk yapmanız gereken İnstagram uygulamanızı açmanız olacaktır. Daha sonnra profilinize girip, yorumlarını kapatmak istediğiniz gönderiyi açmalısınız.İnstagram hesap gizleme

Yorum yapılmasını engellemek istediğiniz gönderinizi açtıktan sonra sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine dokunun. karşınıza gelen seçeneklerin en altında ‘Yorum Yapmayı Kapat’ özelliği olacaktır. Bu seçeneği seçtiğiniz anda artık gönderiniz yoruma kapalı olacaktır.

instagram yorum kapatma

Eğer tekrardan gönderinizi yorum yapmaya açmak isterseniz, yine aynı şekilde gönderinizin sağ üst köşesinde bulunan üç çizgi simgesine dokunarak açılan menüde en altta bulunan ‘Yorum Yapmayı Aç‘ seçeneğine tıklamalısınız.

instagram yorum kapatma

Gönderinizi paylaştığınız andan itibaren direkt olarak yoruma kapalı olmasını istiyorsanız, gönderi paylaşırken düzenleme bölümünde (filtre uygulanan ekrandan bir sonraki ekran) en altta bulunan ‘Gelişmiş Ayarlar‘ seçeneğine dokunmalısınız.

instagram yorum kapatma

Açılan ekranda aşağıdaki gibi ‘Yorum Yapmayı Kapat’ seçeneği göreceksiniz. Bu seçeneğe açarsanız gönderileriniz otomatik olarak yoruma kapalı paylaşılacaktır.

instagram yorum kapatma

İnstagram Yorum Filtreleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bu özelliği aktif etmek için ilk yapmanız gereken profilinize giriş yapmak olacaktır.

İnstagram hesap gizleme

Daha sonra profilinizin en sağ üst köşede bulunan üç çizgi butonuna dokunup, yandan açılan menüden ayarları seçmeniz gerekir.

 

İnstagram hesap gizleme İnstagram hesap gizleme

Ayarlar ekranında, Gizlilik ve Güvenlik sekmesi altında ‘Yorum Kontrolleri‘ adında bir seçenek olacaktır. Bu seçeneğe tıklayın.

instagram yorum kapatma

Açılan sayfada ‘Rahatsız Edici Yorumları Gizle’ butonu olacaktır. Bunu açarsanız, İnstagram’ın kendi kelime havuzunda olan sözcükler otomatik olarak engellenecektir. Eğer ‘Manuel Filtre‘ seçeneğine dokunursanız hemen altında küçük bir kutucuk açılacaktır. Bu kutucuğa engellenmesini istediğiniz sözcükleri yazabilirsiniz. Ancak dikkat edin her kelimeden sonra virgül kullanmalısınız. Aksi halde İnstagram bu sözcükleri, bir kalıp gibi algılayacaktır.

instagram yorum kapatma

İşlemler bu kadar bundan sonra isterseniz gönderilerinizin yorumlarını kapatabilirsiniz veya yorumları filtreleyebilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here