Instagram’a Nasıl Sponsorlu Reklam Verilir?

0
1256

Instagram’da her gün milyarlarca insan çevrimiçi oluyor ve gününün bir kısmını Instagram’a ayırıyor. Dünyanın her yerinde en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak devam ediyor. Her geçen gün kullanıcı sayısı da artıyor.

Instagram’ın en büyük gelir kaynaklarından bir tanesinin reklamlar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Instagram reklamlarıbelirli bir kitleye yönelmek için oldukça işe yararlı bir yöntemdir.

Instagram’ın algoritması güçlü bir yapıda olduğu için belirlenen hedef kitleye ulaşması kolay olacaktır. İşletmeler veya herhangi bir kişisel blog için reklam vermek takipçi sayısını arttırabilir. Aynı zamanda belirlenen hedef kitlesinde bilinirliğinizi arttıracaktır. Dolayısıyla reklam vermek büyümeniz için iyi bir fikir olabilir.

Instagram’da sponsor reklamlarıyla hepimiz karşılaşıyoruz. Bildiğiniz üzere Instagram’ın iki çeşit reklamı bulunuyor. Birincisi akışlarda karşımıza çıkan reklamlar diğeri ise hikayeler kısmında gördüklerimizdir. Her iki yöntem de reklam için iyi bir seçenek olabilir.

Peki, Instagram’da sponsorlu reklam nasıl verilir? Bu işlem oldukça basit bir yapıya sahip ancak reklam verebilmek için hesabınızın işletme hesabı olması gerekmektedir. Aksi halde reklam veremezsiniz. Instagram’da nasıl reklam verileceğini öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Instagram’a Nasıl Reklam Verilir?

İlk olarak bir işletme hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle işletme hesabına geçiş yapmanız gerekiyor. İşletme hesabınız varsa yapmanız gereken işlemler oldukça kolay.

Eğer işletme hesabına sahipseniz her gönderinizin altında ‘Tanıtımını Yap’ butonu olacaktır. Bu butona tıklayarak Instagram’a reklam verebilirsiniz.

Yukarıdaki butona tıkladığınız zaman karşınıza Facebook ile giriş ekranı gelecektir. Facebook bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra tanıtım oluştur ekranı ile karşılaşacaksınız. İlk olarak însanları nereye yönlendirmek istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Buradan isterseniz web sitenize isterseniz profilinize veya diğer seçeneklere yönlendirme sağlayabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra sağ üst tarafta bulunan ‘ok’ butonuna dokunarak işleminizi sürdürebilirsiniz.

instagram'a nasıl reklam verilir

İkinci adımda ise hedef kitlenizi seçmeniz gerekiyor. Eğer otomatik seçeneğini seçerseniz reklamınız takipçilerinize benzer kişilerin karşısına çıkacaktır. Eğer hedef kitleniz takipçileriniz gibiyse bu seçeneği seçmenizi tavsiye ederiz çünkü Instagram’ın algoritması en doğru kişileri yakalayacaktır. Kendin oluştur seçeneğinde ise hedef kitlenizin kriterlerini sizin belirlemeniz gerekiyor.

instagram'a nasıl reklam verilir

Eğer kendin oluştur seçeneğini seçerseniz aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Buradan ilgili alanları doldurarak kitlenizi belirleyebilirsiniz.

 

instagram'a nasıl reklam verilir

Hedef kitlenizi doğru bir şekilde seçtikten sonra bütçenizi ve reklamınızın kaç gün yayınlanmasını istediğinizi belirlemelisiniz. Gerekli alanlardaki seçeneklerden istediğiniz gibi bir orantı oluşturup bütçenize göre uygun bir paket seçebilirsiniz. Aynı zamanda tahmini görüntülenme sayısını görebilirsiniz.

instagram'a nasıl reklam verilir

Son olarak özet ekranında ödeme seçeneğinizi belirlemeniz gerekiyor. ‘Yeni bir ödeme yöntemi ekle’ seçeneğine dokunduktan sonra kredi kartı bilgilerinizi girerek reklam verme işini tamamlamış olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here