Instagram Kaydırmalı Fotoğraf Nedir? Fotoğraf Albüm Nasıl Paylaşılır? 2023

0
975

Instagram’da her gün milyonlarca gönderi paylaşımı yapılıyor. Her geçen gün kullanıcı sayısı artan sosyal medya platformunun 1 milyardan daha fazla kullanıcısı bulunuyor. Bununla beraber her geçen gün popülerliği de artıyor.

Instagram’ın ilk zamanlarını düşünecek olursak sadece gönderi paylaşımı yapılan bir platformdu ve sadece bu gönderilere yorum ve beğeni yapılarak etkileşim bırakılıyordu.

Hatta gönderilerde paylaşılan videoların süresi de 15 saniyeden daha fazla olamıyordu.

O zamanlara göre büyük değişim yaşanan sosyal medya platformuna daha sonradan pek çok özellik eklendi. Bu özelliklerin birkaçına örnek vermek gerekirse bunlara en başta; hikayeler, albüm ve canlı yayın sıralanabilir.

Şüphesiz ki bu özelliklerin arasından en popüler olanı hikayeler bölümü oldu ve pek çok kullanıcı gönderi paylaşımından daha çok hikaye paylaşımı yapmaya başladı. Instagram’da çok tutulan bir özellik ise albüm paylaşma özelliği oldu.

Instagram Albüm Paylaşımı Nedir?

Eskiden Instagram’da sadece tek bir gönderi paylaşımı yapılıyordu.

Daha sonradan gelen albüm paylaşma özelliği sayesinde en fazla 10 adet kadar fotoğrafı/videoyu aynı gönderi içerisinde paylaşabilir duruma geldik.

Bu özellik sayesinde birden fazla gönderiyi aynı anda paylaşmanın yanında, hangi fotoğrafı paylaşacağımıza karar veremediğimiz zamanlarda da yardımcı oldu. Bunun yanında kısmen de olsa 1 dakikalık olan video paylaşım süresini aşmış oldu.

Instagram’da Albüm Nasıl Paylaşılır?

Bunun için ilk olarak Instagram uygulamanıza giriş yaparak her zaman ki gibi gönderi paylaşım ekranına gelmeniz gerekiyor.

Daha sonra buradan fotoğraf seçeceğimiz ekranda ‘birden fazla fotoğraf seç’ butonuna dokunmanız gerekiyor.

instagram albüm paylaşımı

Bu butonu aktifleştirdiğiniz zaman istediğiniz fotoğrafları/videoları seçebiliyorsunuz. Ancak unutmayın ki en fazla 10 adet gönderi paylaşabilirsiniz.

Daha sonra gönderilerinizi seçtikten sonra her zaman ki gibi gönderi paylaşma işlemlerine devam ediyoruz.

Burada her fotoğraf için ayrı filtre uygulayabiliyorsunuz. Ancak her gönderi için ayrı bir açıklama yazamıyorsunuz. Açıklama olarak gireceğiniz metin sabit olarak kalacak.

Daha sonra standart bir şekilde paylaşımı gerçekleştirdiğiniz zaman gönderilerinizin yüklenmesini bekleyeceksiniz.

Gönderi yükleme bittiği zaman tüm takipçileriniz akışta sizin albümünüzü görebilecek. Görüldüğü üzere Instagram’da albüm paylaşma özelliği oldukça pratik ve basit bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Instagram albüm paylaşımı kaç fotoğraf veya video içerebilir?

Instagram albüm paylaşımında en fazla 10 adet fotoğraf veya video içerebilir.

Albüm paylaşma özelliği hangi sürümden itibaren kullanılabilir?

Albüm paylaşma özelliği, Instagram'ın 2017 yılında yapılan güncellemesiyle kullanıma sunuldu.

Albüm paylaşımında her bir gönderi için ayrı bir açıklama yazabilir miyim?

Hayır, albüm paylaşımında tüm gönderiler için aynı açıklama geçerli olacaktır.

Albüm paylaştıktan sonra gönderilerimi düzenleyebilir miyim?

Hayır, albüm paylaştıktan sonra gönderileri düzenleme seçeneği bulunmamaktadır. Ancak yorumlar ve etiketler ekleyebilirsiniz.

Albüm paylaşımlarım akışta nasıl görünecek?

Albüm paylaşımlarınız, takipçilerinizin akışında birden fazla fotoğraf veya video olarak görünecektir. İlk fotoğraf veya video önizlemesi olarak gösterilir.

Bir albüm paylaşımını nasıl silerim?

Albüm paylaşımını silmek için paylaştığınız gönderiyi açın ve üstündeki üç noktaya dokunun. Ardından 'Sil' seçeneğini seçerek albümü silebilirsiniz.

Albüm paylaşımı yaparken etiket ekleyebilir miyim?

Evet, albüm paylaşımı yaparken fotoğraflara etiket ekleyebilirsiniz. Her fotoğraf için ayrı etiketler kullanabilirsiniz.

Albüm paylaşımlarım keşfet sayfasında görünebilir mi?

Evet, albüm paylaşımlarınız, içerikleri ilgi alanlarına uygun olduğunda Keşfet sayfasında görünebilir.

Albüm paylaşımı yaparken fotoğrafların sırasını değiştirebilir miyim?

Evet, albüm paylaşımı yaparken fotoğrafların sırasını değiştirebilirsiniz. Fotoğrafları seçtikten sonra üzerlerine dokunarak sıralamayı değiştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here