İnstagram’da Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

2
1393

İnstagram’da alışveriş özelliği Türkiye’ye geldikten sonra oldukça rağbet görmeyi başardı. En gözde ve elit semtimizdeki hatunlarına erişim artık çok kolay. İnstagram’da eski zamandan beri satış yapan satıcılar, e-ticaret sitelerine yönlendiren etiketler sayesinde İnstagram’ı daha aktif kullanmayı sağladı.

İnstagram alışveriş özelliği, İnstagram yönetimi tarafından onaylanması gereken bir özelliktir. Bu onaylama işlemi her ne kadar biraz karışık olsa da adım adım takip edildiği zaman olumlu şekilde sonuçlanma ihtimali yüksektir. Dilerseniz İnstagram’da Alışveriş özelliği nasıl açılır bunu anlatalım:

İnstagram’da Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

instagram alışveriş özelliği

Bu özelliği aktifleştirmek için öncelikle belirli ülkelerde olmanız gerekmektedir. İnstagram alışveriş özelliği en başta Kanada ve Amerika gibi ülkelerde sunulmuştu daha sonradan çeşitli ülkelerde de aktifleşmeye başladı ve artık Türkiye’de de kullanılabiliyor.

Şimdilik her marka aktif olarak bu özelliği kullanmasa da zaman içerisinde e-ticaret sitesine sahip olan tüm markalar bu özelliği kullanmaya başlayacaktır.

Bu özelliği aktifleştirmek için ilk önce ticaret ilkelerine uyan bir işletmenizin olması gerekmektedir. Hesabınızı işletme profiline geçirmeniz gerekir. Bununla beraber bu hesabın Facebook işletme sayfası da bulunması gereklidir.

Eğer bir Facebook işletme sayfanız yoksa, İnstagram hesabınızla bağlantılı bir Facebook sayfası açmanız gerekecektir. Açacağınız bu sayfada yaş sınırı, ülke sınırı ve satın alma mesajı bulunması gerekmektedir.

İnstagram işletme profilinizi size ait bir Facebook ürün kataloğu ile eşleştirmeniz gerekmektedir. Facebook kataloğu oluşturmak için iki yol vardır. Bunlardan ilki Facebook sayfanıza bağlı bir katalog oluşturabilirsiniz. İkincisi ise Business Manager kullanarak kendi kataloğunuzu oluşturabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra hesabınızın kontrol edilerek onaylanması gerekecektir. Eğer yeni bir katalog oluşturduysanız, kataloğunuz da bu değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

Kataloğunuz onaylandıktan sonra hesabınızda onaylanacaktır. İnstagram alışveriş özelliği her ne kadar kısa sürede onaylansa da bazen yoğunluktan dolayı biraz zaman alabilir.

Bundan sonraki aşamada ise ‘İnstagram ürün etiketleme‘ yapmanız gerekecektir. Ürün etiketleme işlemine başlamadan önce İnstagram uygulamanızın güncel olduğunu kontrol ediniz.

İnstagram Ürün Etiketleme Nasıl Yapılır?

instagram alışveriş özelliği

İlk olarak İnstagram işletme hesabınıza giriş yapmanız gerekecektir. Daha sonra profilinizden üç nokta veya çark işaretine dokunun.

İşletme ayarlarının içinden alışveriş seçeneğini bulun ve sonrasından devam seçeneğine dokunun.

Shopping on İnstagram özelliği ile kullanmak istediğiniz kataloğu belirleyin. Tabi ki buraya kadar gelmeden önce kataloğunuzun daha önceden oluşturulmuş olması gerekir.

Kataloğunuzu seçtikten sonra bitti seçeneğine dokunmanız gerekiyor. Bu işlemi de tamamladıktan sonra ürünlerinizi etiketleyebilirsiniz.

İnstagram ürünleri görmek için dokun nasıl yapılır ? 

instagram alışveriş özelliği

Bu kısımda sizlere İnstagram alışveriş gönderisi veya hikayesi nasıl oluşturulur anlatacağız.

Her zamanki gibi bir İnstagram hikayesi veya gönderisi oluşturun. Daha sonra paylaş ekranına geldiğiniz zaman ürünleri etiketle kısmına dokunun. Bu kısımda ürün etiketini seçin.

Hikayelerde ürün öne çıkartmak için çıkartma simgesine dokunup ürün çıkartması seçeneğine tıklayın. Bu aşamadan sonra da kataloğunuzda etiketlemek istediğiniz ürünü seçmelisiniz. seçtiğiniz etiketi istediğiniz ürünün yanına sürükleyin.

Tüm bunları yaptıktan sonra hikayenizi veya gönderiniz paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here