İnstagram’da Canlı Yayın Nasıl Açılır ?

0
997

Hepimizin bildiği gibi son zamanlarda İnstagram’da canlı video açmak popüler oldu. Yeni tasarımı ve kullanıcı dostu menüleriyle kızları bu sitede çoktan yerlerini aldılar. Sosyal medyada canlı video kısmını ilk kez ortaya çıkartan uygulama Periscope olmuştu. Bunun ardından pek çok muadil uygulaması çıktı.
Bu canlı video akımına tabi ki İnstagram’da katıldı. Bilindiği gibi İnstagram’da öncelerde hikaye ve canlı video gibi özellikler yoktu. Bu özellikleri başka platformlardan kopyalayarak hayata geçirdi.
Bugün sizlerle paylaşacağımız konu ise İnstagram’daki canlı video özelliğini kullanmak olacak. Canlı video kısmındaki bölümlerden bahsedeceğiz ve nasıl canlı video açabilecğeinizi sizlere aktaracağız.

İnstagram’da Nasıl Canlı Yayın Açılır ?

Bu işlem oldukça kolaydır. Tek ihtiyacınız olan bir akıllı telefondur. Akıllı telefonunuza İnstagram uygulamasını kurduktan sonra geri kalan adımlar oldukça kolaydır.
İlk yapmanız gereken İnstagram uygulamasına giriş yaparak, ana sayfaya gelmenizdir. Daha son ana sayfada sağ üst köşede bulunan ‘kamera‘ işaretine tıklamalısınız.
instagram canlı yayın açmak
Kamera sembolüne dokunduktan sonra kameranız açılacaktır. Normalde bu ekranı daha çok hikaye göndermek için kullanıyoruz ancak canlı video açmak için de burayı kullanacağız.
instagram canlı yayın açmak
Daha sonra aşağıdaki seçeneklerden ‘canlı‘ olanını seçiyoruz.
instagram canlı yayın açmak
Burayı seçtikten sonra ‘Canlı Video Başlat‘ seçeneğine dokunmanız gerekiyor ve daha sonrasında canlı yayına girmiş oluyorsunuz. Artık İnstagram’da sizi takip eden kişiler canlı olarak yayınınızı takip edebilir. Hatta profiliniz herkese açıksa tüm İnstagram kullanıcıları canlı yayınınızı izleyebilir.
instagram canlı yayın açmak
Canlı yayın başladığı zaman ekranın üst kısmında izleyenlerin sayısı, alt tarafında ise yorumlar görünecektir. İzleyiciler yayındayken yorum yapabilir. Tabi ki isterseniz yorum yapma özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun için yayın ekranında yorum kısmında bulunan ‘üç nokta‘ sembolüne tıklayarak açılan ekrandan ‘Yorum Yapmayı Kapat‘ seçeneğine dokunmalısınız.
instagram canlı yayın açmak
Ayrıca sizde yayın içerisinde yorum yazabilirsiniz. Ayrıca yazdığınız yorumları da başa tutturarak herkesin görmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, önce yorum yapıp daha sonra yaptığınız yoruma dokunarak açılan menüden ‘Yorum Başa Tuttur‘ seçeneğini seçmeniz gerekecektir.
instagram canlı yayın açmak

İnstagram’da bir arkadaşımla nasıl canlı yayın yapabilirim ?

Bunu yapmak için iki seçeneğiniz vardır. Birincisi; canlı video açarak arkadaşınızın canlı videoya katılması için davet gönderebilirsiniz. Diğeri ise arkadaşınızın canlı videosuna katılarak yayına katılma isteği gönderebilirsiniz.
Birinci seçenek için ilk yapmanız gereken yukarıdaki adımları takip ederek canlı yayın başlatmanız. Ardından canlı yayın ekranındaki seçenekler arasında bulunan ‘üst üste iki tane yüz ifadesi‘ne tıklayarak, açılan menüden arkadaşınızı yayına davet edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki davet ettiğiniz kişinin yayın izliyor olması gerekmektedir.
instagram canlı yayın açmak
Arkadaşınız daveti kabul ettiği zaman ekranınız ikiye bölünecektir ve arkadaşınız canlı yayına katılmış olacaktır. Canlı yayına katılan kişiyi istediğiniz zaman yayından çıkartabilirsiniz.
İkinci seçenek ise arkadaşınızın canlı yayınını izlerken istek gönderme seçeneğini gördüğünüzde ‘İstek Gönder‘ butonuna dokunmanız gerekmektedir. Eğer isteğiniz kabul edilirse canlı videoya katılmak üzere olduğunuza dair bildirim alırsınız ve daha sonrasında yayına katılmış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here