Instagram’da Hikaye Kontrolleri Nasıl Yapılır? 

0
497

Bilindiği gibi tüm sosyal medya mecraları arasında ‘hikaye paylaşım’ fikrini Snapchat ortaya atmıştı. Bu paylaşım türü paylaşılan gönderilerin 24 saat içerisinde silinmesi üzerine kurulmuştu.

Sosyal medya kullanıcıları bu özelliği çok beğendi ve Snapchat uygulamasının popülerliği gün geçtikçe artmaya başladı. Bunun üzerine Snapchat’e filtreler, maskeler, konum gibi yeni özellikler eklendi.

Snapchat uygulaması tüm hızıyla gelişmeye devam ederken Facebook grubu tarafından satın alınmak istendi, ancak Snapchat CEO’ları bu teklifi geri çevirdi. Bunun üzere Facebook grubu hikaye mantığını kopyaladı.

Başta Instagram olmak üzere Facebook ve WhatsApp gibi platformlara da hikaye özelliği getirildi. Özellikle Instagram’da hikayeler bölümü büyük bir popülerlik kazandı ve kısa süre içerisinde insanlar gönderiden daha çok hikaye paylaşmaya başladı.

Tıpkı Snapchat gibi zamanla hikayeler bölümünü geliştirdi ve oylama, anket, konum, maske, filtre gibi farklı özellikleri de ekledi. Bunun üzerine Instagram platformunun en çok tercih edilen paylaşım türlerinden bir tanesi oldu.

Bilindiği gibi Instagram’da hikayeler bölümü ana sayfanın (akışın) en üst tarafında bulunuyor. Bununla beraber istediğiniz kişilerin Instagram hikayeleri sessize alabiliyorsunuz (İnstagram Hikayeleri Nasıl Sessize Alınır?)ve yine istediğiniz kişilerin sizin hikayelerinizi görmesini engelleyebiliyorsunuz (İnstagram Hikeyeler Nasıl Gizlenir ?).

Tüm bunlardan bir yana hikaye deneyiminizi en üst limite çıkartmak için hikaye kontrollerini de bilmeniz gerekmektedir. Peki, hikaye kontrolleri nedir? Hikayeler nasıl kontrol edilir? Bu soruların cevabı için makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Instagram’da Hikaye Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Instagram kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu bu kontrollere hakimdir ancak bazı kullanıcılar bu işlemlere hakim olmayabilir.

Öncelikle Instagram’daki hikayeleri izlemek için hikayenin üzerine dokunmanız gerekiyor. Eğer hikayenin çevresinde pembe-mor karışımı bir çember varsa bu hikayeyi hiç izlemediğiniz anlamına gelmektedir. Eğer bu çemberin rengi yeşil ise hikayeyi paylaşan kişi sizi yakın arkadaşlar (Instagram Yakın Arkadaş Listesi Özelliği Nasıl Kullanılır, Nedir?)listesine eklemiş demektir.

Hikayelerinizi açtıktan sonra sırasıyla izlemek için ekranın ortasıyla sağ bölümü arasında herhangi bir noktaya dokunmanız yeterlidir. Eğer hikayeyi paylaşan kişi çok fazla hikaye paylaştıysa ve siz bu hikayeleri izlemek istemiyorsanız ekranı sağa kaydırarak atlayabilirsiniz.

Hikayeleri izlerken durdurmak için ekrana basılı tutmanız gerekmektedir. Aynı zamanda hikayelerde bir önceki hikayeyi tekrar izlemek için ekranın sol tarafına dokunmanız gerekmektedir. Hikayeler arasında gezmek için ekranı sağa veya sola doğru kaydırabilirsiniz. Hikayeleri kapatmak için ise geri tuşuna dokunmalısınız veya hikayeyi aşağı doğru kaydırmalısınız.

Hikaye kontrolleri bu kadar. Görüldüğü gibi oldukça kolay ve pratik bir şekilde tasarlanmış kontrol panelidir ve herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here