Instagram’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır?

0
1050

Günümüzde çoğu kişi bir Instagram hesabına sahip. Bu hesaplarda herkes kişisel fotoğraflarını ve videolarını paylaşıyor. Bu yüzden herkesin kendisine özgü olan bu hesapların korunması gerekiyor.

Günümüzde bilgisayar kullanımı oldukça fazla olduğu gibi bilgisayar konusunda yetenekli kişilerin de sayısı artıyor. Dolayısıyla kişisel hesaplar başkaları tarafında ele geçirilebiliyor. Hatta daha önceden bir çok ünlünün Instagram hesabı hacklendi ve başkaları tarafından yönetildi.

Hayatımızın bir parçası olan Instagram hesapları herkes için özel verileri barındırıyor. Bu yüzden başkalarının eline geçmesi büyük sonuçlar doğurabilir. Hatta hacklenen hesaplar tekrardan hesap sahiplerine satılmak için bile kullanılmaktadır.

Bu durumun farkına varan Instagram yönetimi sorunun önüne geçmek için çalışmalar başlattı ve önlemler getirdi. Instagram’a güvenlik konusunda büyük bir katkı sağlayan bu özelliğin adı ‘İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’ olarak belirlendi.

Aslına bakılırsa bu yöntem daha önceden başka platformlarda da kullanılmıştı. İki faktörlü kimlik doğrulaması sayesinde Instagram hesabınıza giriş yaparken telefonunuza kod gönderiliyor ve giriş işleminde bu kod talep ediliyor. Yani birisi sizin kullanıcı bilgilerinizi bilse bile giriş yaparken telefon numaranıza gelen mesajdaki kodu bilmesi gerekiyor. Instagram’da iki faktörlü kimlik doğrulama işleminin nasıl yapılacağını öğrenmek için makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Instagram’da iki faktörlü kimlik doğrulama işlemi nasıl yapılır?

Instagram hesabınızın güvenliğini arttırmak için oldukça önemli olan bu özelliği açmak için öncelikle profilinize girerek ayarlar bölümüne ulaşmanız gerekiyor.

instagram dil değiştirme instagram dil değiştirme

Ayarlar bölümünden ‘gizlilik ve güvenlik’ seçeneğine dokunun. Ardından açılan menüden ‘iki faktörlü kimlik doğrulaması‘ seçeneğine dokunun ve karşınıza gelen ekranda bulunan ‘başla’ butonuna dokunun.

instagram iki faktörlü kimlik doğrulama

Yeni açılan ekranda sizde güvenlik yönteminizi belirlemenizi isteyecektir. Burada harici uygulamalar kullanarak iki faktörlü kimlik doğrulama işlemi yapabilirsiniz ancak bizim tavsiyemiz ‘kısa mesaj’ ile kimlik doğrulama yapmanızdır. Bu yüzden ‘Kısa Mesaj’ seçeneğini aktif hale getiriyor.

instagram iki faktörlü kimlik doğrulama

Eğer Instagram hesabınıza telefon numaranız ekli değilse açılan ekranda telefon numaranızı girerek ileri butonuna dokunmanız gerekiyor.

instagram iki faktörlü kimlik doğrulama

Ardından telefonunuza Facebook tarafından 6 haneli bir güvenlik kodu gönderilecektir. Bu güvenlik kodunu doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor.

instagram iki faktörlü kimlik doğrulama

Kodunuzu doğru şekilde girdikten sonra kimlik doğrulama işleminiz tamamlanmış olacak. Bundan sonra tanımadığınız bir bilgisayarda, tablette veya telefonda hesabınıza giriş yapıldığı taktirde telefonunuza gelen kodun kullanılması gerekecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here