Instagram’da Paylaşılan Fotoğrafların Kalitesi Düşer Mi?

0
517

Günümüzde en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Instagram’da her gün milyonlarca insan Instagram’da gönderi paylaşıyor. Bu gönderilere beğeni ve yorum geliyor.

Instagram’da paylaşılan fotoğraflar genelde akıllı telefonların kamerasıyla çekilmiş oluyor. Teknolojinin gelişmesiyle beraber akıllı telefonların kameraları da gelişti. Yani telefonunuzla çektiğiniz bir fotoğrafın çözünürlüğü çok yüksek olabiliyor.

Instagram’da paylaşılan fotoğrafların bazıları ise fotoğraf makineleriyle çekilmiş oluyor ve aynı şekilde çözünürlükleri de yüksek oluyor. Bilindiği gibi bir fotoğrafın çözünürlüğü arttığı sürece boyutu da artmış oluyor. Yani çözünürlüğü yüksek olan fotoğraflar hafızanızda daha fazla yer kaplıyor.

Aynı şekilde çözünürlüğü yüksek olan bu fotoğraflar Instagram’ın depolama alanında da normalden daha fazla yer kaplamış oluyor. Bu yüzden de Instagram’a yüklenen fotoğraflar kırpılıyor. Peki, çözünürlük düşünce Instagram’a yüklenen fotoğrafların kalitesi düşüyor mu? Bu sorunun cevabı için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Instagram’a Yüklenen Fotoğrafların Kalitesi Düşer Mi?

instagram takip engeli nasıl kaldırılır

Instagram’da paylaşmak istediğiniz fotoğraflar hem Android hem de iOS platformu için mümkün olan en iyi kalitede yüklenir. Ancak tahmin edeceğiniz üzere Insatgram’a yüklenen fotoğrafların uyması gereken özellikler bulunmaktadır. Örneğin; Insatgram’a yüklenen fotoğrafların genişliği 1080 pikselden daha fazla olamaz. Eğer 1080 pikselden daha büyük bir fotoğraf paylaşırsanız otomatik olarak çözünürlüğü düşecektir.

Instagram’a yükleyeceğiniz fotoğraf minimum 320 piksel, maksimum 1080 piksel arasındaysa fotoğrafın en boy oranı 1,91:1 ile 4:5 arasında (1080 piksel genişlik için 566 ile 1350 piksel arası) olduğu sürece fotoğrafınız orjinal haliyle yüklenecektir. Ancak yazımızın ikinci paragrafında bahsettiğimiz gibi günümüzdeki akıllı telefonların büyük bir çoğunluğu çok daha büyük çözünürlükte fotoğraf çekmektedir.

Eğer fotoğrafınızın en boy oranı Instagram’ın seçeneklerini desteklemiyorsa fotoğrafı kırparak uygun bir hale getirebilirsiniz. Paylaşacağınız fotoğrafın piksel genişliği 320 pikselden az ise fotoğrafınızın çözünürlüğü 320 piksel olacak şekilde büyütülür. Eğer paylaşacağınız fotoğraf 1080 pikselden daha büyükse fotoğrafınızın çözünürlüğü 1080 piksele düşürülür.

Fotoğrafınızın 1080 pikselde paylaşılması için Instagram uygulamasının en son sürümünü indirin. Genişliği en az 1080 piksel olan ve en boy oranı 1,91:1 ile 4:5 arasında olan bir fotoğraf yükleyin. Telefon kameraları farklı kalitede olduğu için, yüksek kalitede bir kamerayla fotoğraf çektiğinizden emin olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here